Wystawa fotografii Jarosława Majewskiego w Galerii Wieży Ciśnień
Jarosław Majewski /fot. Jacek Kargól
W piątek, 7 lutego, Galeria Wieży Ciśnień przy ulicy Filareckiej 1 zaprosiła wszystkich sympatyków sztuki, a w szczególności fotografii portretowej, na wernisaż wystawy Jarosława Majewskiego pt. "Portret Preparowany".
Inne z kategorii
Wystawa plansz komiksu „Obietnica” w „Galerii Pałac” w Pałacu Młodzieży
Otworzą nową wystawę w Galerii Wieży Ciśnień [ZAPROSZENIE]
Projekt Jarosława Majewskiego znany pod nazwą „Inicjatywa Portretowa” to nie tylko przedsięwzięcie komercyjne, bo zamówić u autora portrety może każdy, ale przede wszystkim realizowanie przez artystę pasji szukania piękna wszędzie, gdzie dociera jego spojrzenie.
Prezentowane fotografie to zbiór portretów wykonanych w 2019 roku. Zdjęcia były robione ponad stuletnią kamerą. Prawie wszystkie zostały zarejestrowane w prowadzonym przez Leszka Potrzebowskiego (legendarnego barmana klubu "Mózg") ogrodzie, do którego jedyne wejście prowadzi przez okno sali klubowej. Ogród Leszka to magiczne, wyjątkowe miejsce. Enklawa zieleni i spokoju w centrum miejskiego życia. Jest tak specyficzny jak klub "Mózg", który od ponad 25 lat zaraża kolejne pokolenia duchem swobody twórczej i osobistej wolności. Jedno z nielicznych miejsc, w którym ilość wypitego piwa w jednej sali praktycznie wprost przekłada się na ilość wydarzeń kulturalnych w pomieszczeniu obok...
Ogród Leszka jest sezonowy. Zamiera późną jesienią, żeby odradzać się na wiosnę - także dzięki zapaleńcom, którzy przynoszą tam swoje rośliny. Autor zdjęć przychodził tam w słoneczne dni od wiosny do jesieni, co związane było z wymaganymi warunkami oświetleniowymi.
Tytuł wystawy opisuje niestandardowe podejście i do wykorzystania sprzętu na każdym etapie pracy i do zastosowanych procesów technologicznych.
Cechą charakterystyczną wykonywanych aparatem skrzynkowym fotografii jest tak znikoma głębia ostrości, że rzeczywistość na zdjęciach wygląda jak przecięta na pół samurajskim mieczem. Płaszyzna ostrości oddziela dwa rozmyte światy: przed i za ideałem. Tym ideałem jest spojrzenie modela. To duże wyzwanie i dla niego, i dla artysty fotografa, aby to oczy na fotografii nie były zamglone. Spojrzenie modela jest na każdej fotografii dominującym aspektem całego tego artystycznego przedsięwzięcia. Wymaga to koncentracji od pozującego, żeby nie poruszył się do przodu czy do tyłu od momentu ustawienia ostrości, a potem jeszcze przez ćwierć sekundy czy nawet sekundę, do zakończenia ekspozycji. Inną cechą jest różna czułość kliszy na różne kolory. Użycie niskoczułych filmów ortochromatycznych, na których powstały obrazy, pozwala na efektowne odejścia od rzeczywistych odcieni włosów, ust, skóry.
Wśród przybyłych do Galerii Wieży Ciśnień gości można było rozpoznać wiele osób pozujących w ubiegłym roku autorowi fotografii. Wernisaż stał się bowiem okazją do spotkania znajomych i przyjaciół.
Na wystawę zaprazentowaną w Galerii Wieży Ciśnień składa się zestaw 40 obrazów o rozmiarach 70 na 100 cm.
Wernisaż uświetnił solowy występ skrzypaczki Martyny Kabulskiej. Nie zabrakło także tradycyjnego poczęstunku.
Jacek Kargól
fot. Jacek Kargól
Jarosław Majewski ma wykształcenie techniczne i przedstawia się jakio multiartysta, rzemieślnik. Kontrabasista sceny awangardowo-jazzowej, fotograf. Fotografowaniem zajmuje się od 1993 roku. Jest autorem zdjęć do wielu publikacji i albumów na zamówienie instytucji samorządowych i firm prywatnych. W 1998 roku zainicjował powstanie koła fotograficznego przy Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy i prowadził tam zajęcia z młodzieżą. Pracował jako fotoreporter w „Ilustrowanym Kurierze Polskim” – 1999/2000, a także w rzeszowskich „Super Nowościach” - 2000/2001. Później otworzył studio portretowe z nastawieniem na tzw. klientów z ulicy. Był wielokrotnym uczestnikiem Przeglądów Bydgoskiej Fotografii organizowanych przez bwa w Bydgoszczy. Obecnie nie fotografuje profesjonalnie z uwagi na świadomą rezygnację z techniki cyfrowej. Pasjonuje się dawnymi metodami pozyskiwania pozytywów i technikami szlachetnymi. Praktykuje metodą gumy dwuchromianowej i bromu.