Adam Jońca - Renault FT [RECENZJA]
mat. Vesper
Wydawnictwo Vesper oddało do rąk czytelników długo oczekiwany album opisujący historię jednego z najsłynniejszych modeli czołgów używanych przez Wojsko Polskie w okresie II RP.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Czołgi Renault FT stanowiły uzbrojenie pierwszej polskiej formacji pancernej, jaką był 1-er Régiment des Chars Blindés Polonais (1. Polski Pułk Czołgów) sformowany we Francji w roku 1919, czyli tuż po zakończeniu Wielkiej Wojny, jak wówczas nazywano I wojnę światową. Pułk przyjechał do Polski w czerwcu 1919 roku, a już w sierpniu tego samego roku ruszył do walki. Jego 2. kompania została wysłana na front litewsko-białoruski, gdzie walczyła pod Bobrujskiem, nadzwyczaj skutecznie wspierając natarcie 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty na samo miasto. Pod koniec września 2. kompania została przerzucona koleją pod łotewski Dyneburg. Jednostka ponownie wykazała się skutecznością i wolą walki.
Wojna z bolszewikami w 1920 roku intensywnie angażowała polskie czołgi, zarówno w początkowym odwrocie, jak i w późniejszej kontrofensywie. O postawie czołgistów w walkach świadczy liczba najwyższych polskich odznaczeń wojskowych nadanych im po skończonej kampanii: 34 krzyże Virtuti Militari i 31 Krzyży Walecznych.
Starzejące się czołgi Renault FT służyły w Wojsku Polskim aż do wybuchu wojny z Niemcami. W boju wrześniowym zmobilizowano trzy kompanie czołgów Renault.
Książka „Renault FT…” to album dużego formatu, w którym zawarto podstawowe informacje o omawianym czołgu i zaprezentowano ponad 200 dużych, wyrazistych fotografii z różnych okresów jego służby w Wojsku Polskim. Dopełnieniem są barwne sylwetki polskich maszyn – z odtworzonymi szczegółami wyposażenia, malowania i oznakowania.
Autorem opracowania jest Adam Jońca, obecnie jeden z najlepszych historyków polskiej broni pancernej.
Album zdecydowanie powinien stanąć na półce każdego pasjonata historii.
Adam Jońca, Reanult FT, cz. 1, wyd. Vesper, Warszawa 2021.