Książka 5 cze 09:46 | Redaktor
Album o bydgoskim Śródmieściu powraca do księgarń

Okładka, mat. prasowe

Wydawnictwo Pejzaż w odpowiedzi na prośby czytelników wznowiło album „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia – Plac Teatralny, Gdańska, Plac Wolności” autorstwa Anny Perlik-Piątkowskiej. Na ponad 150 dawnych pocztówkach i zdjęciach pokazano dawne śródmiejskie ulice i toczące się tam codzienne życie.

Album obejmuje plac Teatralny, plac Wolności i łączący je odcinek ulicy Gdańskiej. Miejsca te były mieszanką życia towarzyskiego, gwarnych restauracji, zachwycających kawiarń, eleganckich sklepów. Były prawdziwym salonem miasta. Pocztówkom i fotografiom z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i jej męża Pawła Piątkowskiego towarzyszą opisy miejsc, budynków, ciekawych wydarzeń i zwyczajów. Na kartach albumu pojawiają się opowieści o laureacie literackiej Nagrody Nobla przesiadującym w kawiarni na placu Wolności, wyemancypowanej fotografce wypędzonej z miasta przy pomocy zepsutej windy, bydgoskim włamywaczu-gentlemanie Pięknym Edziu czy prosiaku z napisem „Idę na wybory”  biegającym pod kinem Pomorzanin. Wznowienie w porównaniu z pierwszym wydaniem jest wzbogacone o kilkanaście nowych stron i historii.

- Pierwsze wydanie albumu w 2021 roku wyprzedało się w rekordowym tempie trzech miesięcy. Wznowienie jest naszym podziękowaniem dla wszystkich, którzy przez te wszystkie lata nie zapomnieli o książce, dzwonili do nas i pytali o nią w księgarniach – wyjaśnia Ewa Stadnicka z bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż.

- To wspaniałe, że jest tylu pasjonatów Śródmieścia, którzy chcą o nim czytać i oglądać je w czasach największej świetności. Mam nadzieję, że album stanie się inspiracja, by ten dawny czar powracał. Wiele dobrych zmian mogliśmy zobaczyć już w ostatnich latach. W miejscu zamkniętych sklepów i restauracji powoli otwierają się nowe. Wspólnoty remontują elewacje kamienic, a na ulicę Gdańską po kilka sztuk wracają wycięte drzewa  - mówi Anna Perlik-Piątkowska, autorka „Pozdrowień z bydgoskiego Śródmieścia – Plac Teatralny, Gdańska, Plac Wolności”.

Album jest drugą częścią serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”, która została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. Do tej pory ukazały się książki o Kanale Bydgoskim, Śródmieściu, terenach nad Brdą,  Starym Mieście oraz bydgoskich parkach i skwerach. W przygotowaniu jest kolejna o Dzielnicy Muzycznej i Sielance. Wszystkie części można czytać oddzielnie, ale łączy je podobna szata graficzna oraz autorzy – Anna Perlik-Piątkowska i Tomasza Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Więcej informacji o nowym albumie na stronie projektpejzaz.pl

Anna Perlik-Piątkowska – od lat, razem z mężem Pawłem Piątkowskim, kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Niepoprawna miłośniczka miasta. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Lubi spacerować po Sielance, Ogrodzie Botanicznym i placu Wolności. Jest autorką „Pozdrowień z bydgoskiego Śródmieścia – Plac Teatralny, Gdańska, Plac Wolności” oraz „Pozdrowień z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”, a także współautorką „Pozdrowień z zielonej Bydgoszczy – parki, skwery, zieleń uliczna” (wspólnie z Tomaszem Izajaszem). Napisała także teksty do „Bydgoszczy Nastrojowej” albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht. 

 

źródło: Pejzaż Wydawnictwo

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor