Blefowali genialnie. Pod znakiem Rosji [KSIĄŻKI]
O sprytnych działaniach wywiadowczych ZSRR i o Rosji pod rządami Putina przeczytamy w książkach polecanych przez dr. Krzysztofa Osińskiego. Poznamy też zapomnianego polskiego wizjonera.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Genialny blef Sowietów
Na początku lat 20. XX wieku Sowieci stworzyli organizację o nazwie Monarchistyczna Organizacja Centralnej Rosji (MOCR) i za jej pośrednictwem prowadzili operację o kryptonimie „Trust”. Polegała ona na nawiązaniu kontaktu z wywiadami wielu krajów europejskich i podsyłaniu im fałszywych informacji na temat sytuacji w Związku Sowieckim. Przy okazji zbierano informacje na temat funkcjonowania tych wywiadów, mogąc poprzez to skutecznie przeciwdziałać operacjom wymierzonym w Związek Sowiecki. Po kilku latach Sowieci sami ujawnili swoją grę, paraliżując w ten sposób działania europejskich wywiadów na kierunku wschodnim. Nikt nikomu nie ufał i nie wiedział, czy kolejny raz nie jest wprowadzany w błąd. W pasjonującej książce Marka Świerczka odnajdziemy informacje na temat uwikłania polskiego wywiadu w operację „Trust”.
Marek Świerczek, „MOCR-Trust”. Polski wywiad wojskowy a sowiecka operacja dezinformacyjna 1921–1927, Wydawnictwo Taurus
Zapomniany wizjoner
Książkę opracował i przygotował do druku prof. Sławomir Cenckiewicz – tyle mogłoby służyć za rekomendację, bo wszystkie jego opracowania są z pewnością ciekawe, ważne i inspirujące. Nie on jednak jest autorem nowego dzieła, bowiem jest to zbiór publicystyki Ignacego Matuszewskiego, a Cenckiewicz poprzedził go jedynie obszernym wstępem. Sam Matuszewski to postać niezmiernie ważna dla historii Polski, niemniej jednak dzisiaj nieco zapomniana i z pewnością niedoceniana. Lektura książki pozwala uzmysłowić ważność postaci i jej wszechstronne zainteresowania, bo znał się praktycznie na wszystkim, od poezji, prozy, muzyki, teatru i malarstwa, przez sport, ezoterykę, wojskowość i tajne służby, aż po ekonomię, historię, dyplomację, geopolitykę i politykę. Gdybyśmy mieli więcej takich „tęgich głów” jak Matuszewski, Polska z pewnością byłaby potężniejszym i bogatszym krajem. Warto czytać i się uczyć!
Ignacy Matuszewski, Pisma wybrane. Tom 1: Nie ma wolności bez wielkości. 1912–1942; Tom 2: O Polskę całą, wielką i wolną. 1943–1946, wstęp i opracowanie S. Cenckiewicz, Wydawnictwo IPN, LTW, WBH
Kraj Putina od kuchni
Rosja to kraj sprzeczności. Fascynuje, urzeka, a jednocześnie przeraża. Aby zrozumieć, czym ona jest, należy poświęcić jej wiele czasu i uwagi. Autor zna Rosję jak mało kto, bowiem przez wiele lat był w tym kraju korespondentem dla takich tytułów jak „Independent” czy „Guardian”. Obserwował z bliska propagandowe zabiegi Rosji podczas zimowej olimpiady w Soczi, był wśród demonstrantów podczas Euromajdanu w Kijowie, na froncie w Donbasie, gdzie rozmawiał z przedstawicielami obydwu stron konfliktu, a także relacjonował aneksję Krymu. Dzięki jego autorskiemu spojrzeniu można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Rosji pod rządami Putina. Inspirująca lektura.
Shaun Walker, Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości, Wydawnictwo Poznańskie