Dyplomacja, antykomunizm i niemiecka grabież [KSIĄŻKI WARTE POLECENIA]
Dyplomatyczna walka o Polskę, wspomnienia pułkownika AK i zabiegi Niemiec o tuszowanie własnej historii - to wszystko znajdziemy w lekturach polecanych przez doktora Krzysztofa Osińskiego.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Meandry dyplomacji II RP
Profesor Janusz Faryś to jeden z największych znawców polityki zagranicznej II Rzeczpospolitej. Jako że jego najnowsza książka dotyczy właśnie tej tematyki, otrzymujemy solidną dawkę rzetelnych informacji na ten temat. Autor przedstawia nam meandry dyplomatycznych zabiegów, które doprowadziły do odrodzenia państwa polskiego, i późniejszy proces kształtowania granic. Prezentuje nie tylko koncepcje Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale również różnych ugrupowań politycznych obecnych na ówczesnej scenie politycznej. Ukazuje pomysły na relacje z sąsiadami, zmieniające się wraz z wydarzeniami na europejskiej scenie politycznej i będącej głównie następstwem ekspansywnej polityki naszych totalitarnych sąsiadów.
Janusz Faryś, „Między Moskwą a Berlinem.Wizje polskiej polityki zagranicznej w latach 1918–1939”,Wydawnictwo IPN
Numer 3 w AK wspomina
Pułkownik Józef Szostak to postać wyjątkowa. Wojskowy, który zaczynał karierę w czasie I wojny światowej. Walczył wówczas w I Brygadzie Legionów, a później o granice odrodzonego państwa polskiego. Był kawalerzystą, szwoleżerem Józefa Piłsudskiego, ulubieńcem generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. W 1939 r. ponownie bronił granic, a po klęsce aktywnie działał w konspiracji niepodległościowej. Z czasem został osobą numer trzy w dowództwie Armii Krajowej. Po wojnie skazany przez komunistów na 9 lat więzienia, bo był „politycznie obcy”. Wspomnienia obejmują blisko 60 lat życia pułkownika. Wiele w nim widział i doświadczył, czego odbicie znajdziemy w książce. Nie stroni w niej od ostrych sądów i ocen, dzięki czemu staje się jeszcze bardziej ciekawa i autentyczna.
„Moja służba Niepodległej. Wspomnienia pułkownika dyplomowanego Józefa Szostaka »Filipa« (1897–1984)”, Wydawnictwo IPN
Wymazywanie prawdy trwa
W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali około sześciu milionów obywateli II Rzeczpospolitej. Wielu więzili, przetrzymywali w obozach koncentracyjnych, poddawali okrutnym eksperymentom medycznym. Zbrodniom towarzyszyła masowa grabież. Z okupowanych terenów wywożono obrazy, rzeźby, stare księgi, archiwalia i inne dzieła będące wytworem polskiej kultury. Niektóre z nich przepadły bezpowrotnie, inne udaje się po kilkudziesięciu latach z trudem odzyskiwać. Po wojnie Niemcy skutecznie wymazywali z masowej świadomości informacje na temat swoich zbrodni i grabieży. O tym wszystkim opowiada najnowsza książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej. Porażająca, a jednocześnie zalecana wszystkim lektura.
Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie 1939–2019”,Wydawnictwo Biały Kruk
„Precz z komuną!”
Komunizm nigdy nie cieszył się poparciem większości Polaków, nawet wówczas, gdy przez prawie pół wieku Polska zarządzana była przez wyznawców tej zbrodniczej ideologii. W wydanej właśnie przez IPN książce przedstawione zostały rodzime tradycje antykomunistyczne w różnych epokach XX wieku. Na prawie 900 stronach znani i uznani historycy przedstawili m.in. działania wymierzone w komunistów w okresie kształtowania się granic odrodzonego państwa polskiego, wojny polsko-bolszewickiej, funkcjonowania II Rzeczpospolitej, podczas II wojny światowej, w okresie PRL czy też wśród Polaków przebywających w różnych krajach na przymusowej emigracji politycznej. Ponad 30 obszernych tekstów, w których antykomunizm prezentowany jest przez pryzmat organizacji, wydarzeń, ale również sylwetki osób. Obowiązkowa lektura dla wszystkich osób pasjonujących się historią najnowszą!
„Antykomunizm Polaków w XX wieku”, red. Piotr Kardela, Karol Sacewicz Wydawnictwo IPN