Engelking i Grabowski winni kłamstwa w książce "Dalej jest noc". Wyrok zapadł
Prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić za informacje z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce. Taki wyrok wydał Sąd okręgowy w Warszawie, który jednocześnie odrzucił żądanie 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Na wtorkowym posiedzeniu Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić za informacje z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce.
Sprawę do sądu wniosła bratanica dawnego sołtysa wsi Malinowo, opisanego w książce. Sołtys Edward Malinowski został według jego bratanicy fałszywie pomówiony w książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej.
Sąd przychylił się do takiego stanowiska. Odrzucił jednak zadośćuczynienie w wysokości 100 tysięcy złotych.
Wyrok skomentował dla portalu wpolityce.pl prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN:
Szkoda, że sąd nakazał tylko przeprosiny, bo odszkodowanie pieniężne uczy odpowiedzialności za słowo. Jest także pewnym wyrównaniem krzywd, zatem to budzi mój pewien niedosyt. Mam nadzieję, że podobnych przypadków będzie więcej. Takich spraw dotyczących oczerniania Polaków za to, co robili w czasach okupacji, jest sporo. Często przypisywane są Polakom zbrodnie popełniane przez Niemców. W każdym takim przypadku uważam, że sprawa powinna być kierowana na drogę sądową. Powinien istnieć jakiś mechanizm rekompensowania kosztów sądowych ludziom, którzy składają pozwy w takich sprawach, bo w gruncie rzeczy nie są to ich prywatne pozwy, ale pozwy pro publico bono, które mają uniemożliwiać zniesławianie Polaków
Wyrok nie jest prawomocny. Barbara Engelking już zapowiedziała, że od wyroku się odwoła.
Inf. TB/wpolityce.pl/PAP