Książka 18 lis 10:22 | Krzysztof Drozdowski
Gniazdo polskie. Wspólna pamięć narodu [RECENZJA]

Od tysiąca lat Polska jest potęgą kulturową na kontynencie europejskim. – Zaskakujące zdanie? – Jeśli tak, to koniecznie trzeba zabrać się za lekturę tej wyjątkowej książki. Znakomity pisarz i filozof Bohdan Urbankowski dokonuje bowiem w „Gnieździe polskim” przeglądu wielkich polskich osiągnięć w dziedzinie sztuki i historii myśli, akcentując mocno wkład Polaków w rozwój cywilizacji łacińskiej, a przede wszystkim – w rozwój idei wolności.

Wydawnictwo Biały Kruk oddało do rąk czytelników nową publikację Bohdana Urbankowskiego. Na 630 stronach autor udowadnia swoją tezę zawartą w zaledwie jednym zdaniu - Polska jest od tysiąca lat potęgą kulturową w Europie.

Autor, wybitny pisarz i filozof idzie w swojej publikacji pod prąd twierdzeniom, że Polska przed okresem rozbiorów była kulturową pustynią, a nastepnie przeciwstawia się uprawianej od 1989 roku tzw. "pedagogidze wstydu", która próbuje wmówić Polakom, że jedynie we wspólnocie z Unią Europejską nasza kultura jest coś warta. 

I właśnie w publikacji pt. "Gniazdo polskie" w kolejnych rozbudowanych i pięknie uilustrowanych rozdziałach autor udowadnia, że Polska nie była jedynie potęgą w malarstwie, literaturze, poezji, ale co moze wielu zaskakiwac również w idei myśli politycznej. Niemal od XII wieku jako kraj byliśmy traktowani jako przedmurze chrześcijaństwa. I nie przeszkodziło w tym nawet rozbicie dzielnicowe, które znacząco osłabiło jedność państwową i nasze możliwosci obronne. Potrafiliśmy jako jedne z pierwszych europejskich państw wprowadzać republikańskie wzorce.

W publikacji znajdziemy również wiele poezji, wiersze, limeryki, wszystko w odniesieniu do polskiej historii i kultury.

Omawianą publikację ciężko wpasować w jakieś ramy. Znajdziemy w niej wszystko to z czego jako naród powinniśmy być dumni. Jest to opowieść o literaturze, malarstwie, polityce i wojskowości. Przez kolejne strony przewijają się znane z podręczników szkolnych postaci. Choć nie brakuje również tych mniej znanych i odkrywanych przez autora na nowo.

Czytając "Gniazdo Polskie" nie można pozbyć się porównania do Sienkiewiczowskiej twórczości ku pokrzepieniu serc. Bohdan Urbankowski stworzył właśnie takie dzieło. Ku pokrzepieniu serc polskich w trudnych czasach, w któych przyszło nam żyć. 

Pomimo tego, treść nie jest wcale łatwa w odbiorze. Niniejszą publikację warto czytać z rozmysłem i powoli kontemplując każdy rozdział. 

 

 

Bohdan Urbankowski, Gniazdo polskie. Wspólna pamięć narodu, wyd. Biały Kruk, Kraków 2020

 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.