II Wojna Światowa Polaków w 100 przedmiotach [RECENZJA]
Przedstawienie wydarzeń czy też pewnych historii przez pryzmat zwykłych rzeczy z ówczesnych czasów stało się bardzo popularne wśród historyków jak i popularyzatorów historii. Kolejnym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest książka pt. II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Autorami książki są znani czytelnikom książek wydawanych przez wydawnictwo Fronda - Teresa Kowalik i Przemysław Słowiński. Duet autorski wziął na warsztat okres II wojny światowej, który wydawałoby się został już opisany na wszystkie możliwe strony. Autorzy znaleźli jednak nowy, świeży sposób na zobrazowanie tego największego w historii konfliktu zbrojnego i ideologicznego.
Jak sami piszą bohaterami książki stały się - przedmioty zwyczajne i niezwyczajne zarazem. Każdy z nich opowiada bowiem historię, którą trudno zrozumieć bez właściwego kontekstu. Dlatego książka ta nie jest zwykłym albumem ze zdjęciami. To nowy sposób przedstawienia dziejów II wojny światowej.
Wśród 100 przedmiotów, czy też 100 rozdziałów znaleźć możemy historie znane wszystkim interesującym się dziejami II wojny światowej, ale także możemy znaleźć te historie niecodzienne. Czytając kolejne rozdziały niejednokrotnie zastanawiałem się jaki przedmiot w danym temacie sam bym wybrał. Przyznaję, że najczęściej przyznawałem rację autorom, co do wyboru pokazanego przedmiotu.
Wśród kolejnych opowieści możemy znaleźć m.in.:
- Sztukas. Opowieść o kampanii wrześniowej.
- Sowiecki hełm z czerwoną gwiazdą – 17 września 1939 r. i napaść Związku Sowieckiego na Polskę.
- Prasa wojenna, kałamarz i tajne nauczanie. Bilet do kina, w którym miały siedzieć tylko świnie.
- Gryps z więzienia, kenkarta i tabliczka „Nur für Deutsche”. List z oflagu i guziki z Katynia.
- Opaska z gwiazdą Dawida, Order Imperium Brytyjskiego i znak cichociemnych.
- Symbol Polski Walczącej - kotwica, Krzyż Batalionów Chłopskich, oraz ryngraf z orłem w koronie i Matką Boską Częstochowską.
- Turban maharadży i adopcja polskich sierot w Indiach.
- Orzełek berlingowców i pepesza - główna broń w bitwie pod Lenino.
- Manifest PKWN i sowiecki czołg T-34.
- Puszka z cyklonem B.
Jak widać po doborze tytułów autorzy nie pomijają trudnych aspektów naszej historii. Po lekturze zastanawia mnie tylko jedno. Czy zarówno autorzy jak i wydawnictwo pokuszą się o drugą część tej historii? Wszakże przedmiotów, które można by opisać na tle konfliktu jest jeszcze wiele.
Osobiście polecam tę publikację zwłaszcza młodym osobom, które zaczynają swoją przygodę z historią. Przystępnie napisana publikacja powinna zachęcić ich do dalszego pogłębiania tematu.
T. Kowalik, P. Słowiński, II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach, wyd. Fronda, Warszawa 2021