Książka 19 paź 2020 | Krzysztof Drozdowski
Klęska imperium zła. Rok 1920 [RECENZJA]

W roku 2020 obchodziliśmy 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Było to największe zwycięstwo polskiego oręża w XX wieku. Słabe państwo, jednoczące się z trzech zaborów potrafiło skutecznie przeciwstawić się bolszewickiej Rosji, czy jak tytułują swoją książkę prof. Andrzej Nowak "Imperium zła".

Najnowsza publikacja prof. Andrzeja Nowaka powstała z zamysłem uczczenia 100-rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz szerzej polskiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Już w dość mocnym tytule autor podkreśla, że bolszewicka Rosja była Imperium zła. 

Jak czytamy na stronie wydawnictwa - tytuł książki mówi o klęsce „imperium zła”, nawiązując oczywiście do Związku Sowieckiego, który w roku 1919 wyruszył, aby unicestwić dopiero co odrodzoną Polskę, i na szczęście w roku 1920 poległ. Kulisy tej walki, nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej, w sposób niezwykle wciągający odsłania prof. Andrzej Nowak, jeden z największych erudytów XXI wieku i światowej sławy znawca stosunków rosyjskich oraz sowieckich. Obala przy tym powstałe przez ostatnie 100 lat mity, dokładnie przedstawia plany Józefa Piłsudskiego, mistrzowsko odwzorowuje przebieg bitwy warszawskiej i opisuje, jak wpłynęła ona na myśl polityczną II Rzeczypospolitej. 

I już praktycznie ten opis wydawniczy oddaje nam całość merytorycznej zawartości książki. Dotychczas powstało wiele publikacji książkowych i artykułów naukowych czy też popularnonaukowych, więc mogłoby się wydawać, że autor niczym nas nie zaskoczy. Jest jednak inaczej. Pomimo, ze nie zamieszczono w publikacji bibliografii, co uznaję za duży minus to czytając odnosimy słuszne wrażenie, ze autor przeprowadził szeroką kwerendę zarówno archiwalną jak i zapoznał się z dotychczasowymi publikacjami. Dlatego też, dało mu to możliwość na często nowe, świeże spojrzenie na wydawałoby się znane nam już od przysłowiowej podszewki wydarzenia prowadzące do wybuchu oraz przebiegu samej już wojny polsko-bolszewickiej. 

Książka ta zwraca na siebie uwagę także w bogatej warstwie ilustracyjnej. Umieszczono w niej blisko 50 nigdy dotychczas nie publikowanych zdjęć frontowych z lat 1919–1921, autorstwa uczestnika walk kpt. Paulo de Silva. To oczywiście nie wszystko. Wydawnictwo Biały Kruk dało się poznać jako dbające o wartość wizualną wydawanych przez siebie publikacji.

Pomimo, że publikacja jest napisana przez znanego i uznanego historyka to czyta się ją swobodnie. Dlatego też nawet osoba zaczynająca swoją przygodę z historią, czy tez szczegółowiej z historią konfliktu z lat 1919-1920 będzie usatysfakcjonowana przystępnością narracji prowadzonej przez autora.

Wśród minusów publikacji, wymienić muszę wspomniany brak bibliografii, pozwalający na zapoznanie się z przeprowadzoną kwerendą archiwalną. 

Publikację prof. Andrzeja Nowaka można polecić z pełnym przekonaniem co do jej wartości.

Andrzej Nowak, Klęska imperium zła. Rok 1920, wyd. Biały Kruk, Kraków 2020

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.