Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki [RECENZJA]
Dr Bohdan Urbankowski (sam poeta i filozof) w części biograficznej, poprzedzającej wybór poezji, rysunków i grafik, przybliża czytelnikowi zarówno życie artysty, jak i jego twórczość. Czyni to jak zwykle z typowym dla niego znawstwem i polotem. „Księgę Norwidową” uzupełnia 130 ilustracji.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Rok 2022 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Norwidowskim. Powodem jest dwusetna rocznica urodzin tego wielkiego poety. Spodziewać się więc można było, że przy okazji powstanie kilka ciekawych wydawnictw, poświęconych jubilatowi.
Z najciekawszą propozycją wyszło wydawnictwo Biały Kruk, którego nakładem ukazało się poważne pod względem merytorycznym, jakościowym jak i gabarytowym wydawnictwo pt. Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki.
Autorem tej ublikacji jest znany już z publikacji w tymże wydawnictwie dr Bohdan Urbankowski, który sam jest poetą i filozofem. Czy z tego powodu autor miał ułatwione zadanie?
Na to pytanie trzeba odpowiedzieć dwojako. Z jednej strony samemu żyjąc w środowisku poetów, literatów i filozofów bardziej rozumie ten literacki świat. Z drugiej jednak strony taka publikacja to niemal recenzja wielkiego mistrza. A czy można o takim mistrzu napisać źle?
Publikacja została podzielona na sześć części, które podzielono z kolei na rozdziały.
Na prawie 150 stronach otrzymujemy rozbudowany szkic biograficzny Cypriana Kamila Norwida. przeplatany jest bogato ikonografią.
Drugą część książki zajmuje wybór poezji.
Całość publikacji jest wydana bardzo starannie, na kredowym papierze, który znacznie podnosi prestiż publikacji. Ustrzeżono się zwyczajowych błędów, tak powszechnych w wielu publikacjach.
Reasumując publikacja Bohdana Urbankowskiego jest pozycją obowiążkową dla wszystkich miłośników twórczości Norwida, a także dla tych, którzy dopiero odkrywają piękno polskiej literatury.