Lektury wskazane. Krzysztof Osiński poleca
Trzy pozycje o tematyce historycznej, które ostatnio pojawiły się na rynku, poleca czytelnikom dr. Krzysztof Osiński.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Nieznani żołnierze Hitlera
Wiedza na temat Trzeciej Rzeszy jest bardzo duża i wydawać by się mogło – oczywista. Wiadome jest, że zbudowane przez Hitlera państwo opierało się na ideologii, której filarem był antysemityzm. Hitlerowcy Żydów nienawidzili, czego przejawem były początkowe pogromy, a ostatecznie Holocaust. Wydawać by się mogło, że w Trzeciej Rzeszy nie było dla nich miejsca. Tymczasem autor dowodzi, że historia nie zawsze musi być tak oczywista. W armii niemieckiej odnaleźć można było wiele osób o żydowskich korzeniach, które wstępowały do wojska z różnych pobudek: patriotycznych, ze strachu, chcąc ochronić siebie i swoje rodziny. Nie byli to wyłącznie szeregowi żołnierze, ale również oficerowie, w tym generałowie. Autor w interesujący sposób opisuje ich losy, podaje towarzyszące ich wyborom rozterki i stara się zrozumieć ich motywacje. Daje do myślenia!
Bryan Mark Rigg,
Losy żydowskich żołnierzy Hitlera.
Nieznane historie ludzi żydowskiego pochodzenia,
którzy walczyli za Trzecią Rzeszę
Dom Wydawniczy Rebis
Szpieg o swoim fachu
Jan Henryk Larecki jest autorem wielu publikacji o działalności wywiadów i funkcjonowaniu szpiegów. Wiedzę na ten temat ma sporą, ponieważ sam pracował w wywiadzie, jeszcze w czasach PRL. Po przejściu „do cywila” zajął się pisaniem i upowszechnianiem wiedzy na wspomniane powyżej tematy. W swojej najnowszej książce zebrał opowieści o działaniach szpiegowskich od czasów najdawniejszych do tych jak najbardziej współczesnych. Znajdziemy w niej informacje o wielu postaciach związanych ze szpiegowskim fachem, intrygach, wykradaniu tajemnic, zdradach, zabójstwach, jednym słowem o wszystkim, z czym kojarzą nam się opowieści o szpiegach. Akcja dzieje się praktycznie na całym świecie, a lektura naprawdę wciąga.
Jan Henryk Larecki,
Szpiegowskie intrygi
Oficyna Wydawnicza Rytm
Najpierw ABW, potem pozostali
Nakładem poznańskiego Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazuje się od jakiegoś czasu seria publikacji o kontrwywiadzie wojskowym II Rzeczypospolitej. Pierwotnie książki ukazują się jako wewnętrzne publikacje ABW, a dopiero później bez żadnych ograniczeń mogą zapoznać się z nimi wszystkie zainteresowane osoby. Tom trzeci zawiera wiele interesujących tekstów, napisanych przez uznanych za znawców tematyki autorów. Na ponad 700 stronach przeczytamy m.in. o początkach polskiego kontrwywiadu na Pomorzu, zwalczaniu sowieckich szpiegów, działalności polskiego wywiadu i kontrwywiadu w Hiszpanii czasów wojny domowej, działaniach kontrwywiadowczych AK, sylwetkach osób związanych z tą arcyciekawą profesją oraz wiele, wiele innych. Lektura obowiązkowa!
Sekretna wojna.
Z dziejów kontrwywiadu II RP, t. 3,
red. Zbigniew Nawrocki
Wydawnictwo Zysk i S-ka