Lista Ładosia (wydanie II, aktualizowane i rozszerzone) [RECENZJA]
Instytut Pileckiego wydał właśnie poprawioną i uzupełnioną publikację pt. Lista Ładosia. Sam tytuł przeciętnemu czytelnikowi nie wiele mówi. Jednak jest to ważna publikacja.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Publikacja pt. "Lista Ładosia" doczekała się drugiego wydania, które jest rozszerzone i poprawione. Sam tytuł niewiele mówi przeciętnemu czytelnikowi, czy też osobie rozpoczynającej swoją przygodę z poznawaniem polskiej historii.
Dopiero podtytuł przynosi nam rozwiązanie tej zagadki. Otóż jest to publikacja omawiająca i prezentująca spis osób, na których nazwiska w okresie II wojny światowej zostały wystawione paszporty latynoamerykańskie przez Poselstwo RP i organizacje żydowskie w Szwajcarii.
Autorzy opracowania na około 40 stronach opisują postać i działania polskiego dylomaty Aleksandra Ładosia, który zebrał wokół siebie innych dylomatów oraz co najmniej dwie żydowskie organizacje. Cała grupa zajęła się zakupem południowoamerykańskich paszportów na czarnym rynku, a następnie przygotowywaniem i przemytem paszportów, zdjęć i danych personalnych między Bernem a okupowaną Europą. Według różnych szacunków grupa Ładosia wystawiła ok. 4 - 5 tys. takich dokumentów, a akcja paszportowa mogła objąć nawet do 10 tys. osób.
Najważniejszą częścią publikacji jest zawarty spis osób uratowanych przez nieformalną gruę Ładosia. Lista jest komplementarna ze stanem badań na wrzesień 2021 roku.
Podsumowując, uważam, że jest to bardzo wartościowa publikacja, która powinna zagościć w wielu polskich domach.