Majątki – te widoczne i ukryte [KSIĄŻKI]
W tych książkach można przeczytać historie o wielkich bogactwach. Jedne są ukrywane na tajnych kontach, w rajach podatkowych. Te drugie wystawione na widok publiczny na brytyjskim dworze. Poleca Krzysztof Drozdowski.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Wyobraźcie sobie, że gdy chcecie umyć zęby, to specjalny służący nakłada Wam na szczoteczkę pastę do zębów i to ze srebrnego pojemnika. Podobno, tak właśnie jest na brytyjskim dworze królewskim. Monarchowie nie zajmują się takimi przyziemnymi sprawami jak gotowanie, samodzielne ubieranie się, nalewanie sobie picia czy ścielenie łóżka. Dlatego też, nawet obecnie na dworze królewskim zatrudnionych jest 1200 osób. Każdy ma ściśle określone zadanie, za które odpowiada. W dawniejszych czasach funkcjonował na dworze królewski stolcowy, który odpowiadał za królewski nocnik. Była to pozycja, o którą zabiegali wszyscy dworzanie. Dostęp do królewskiego nocnika dawał dostęp również do królewskiego ucha. A tu, już nie trudno było szepnąć władcy dobre słowo w czyjejś sprawie lub przesłać kąśliwą uwagę na temat swojego konkurenta.
Monarchia była i jest olbrzymim, zarządzanym przez wyszkolonych urzędników przedsiębiorstwem, z nieustającym dopływem funduszy i niekończącymi się wydatkami. W książce znajdziemy historię od Elżbiety I do Elżbiety II, czyli opis życia Tudorów, Stuartów i Windsorów.
Książka została uznana za Książkę roku 2019 wortalu literackiego Granice.pl
Adrian Tinniswood, „Brytyjska monarchia od kuchni”, Wyd. Bellona
Jeśli uważacie, że pieniądz rządzi światem, to się nie mylicie. Doskonale to udowadnia Oliver Bullough w swojej książce pt. „Kraina szmalu. Na 430 stronach dziennikarz „New York Timesa” oraz „The Guardian”, zawarł w skondensowanej formie swoje dotychczasowe śledztwa. Szacuje się, że na świecie w różnych rajach podatkowych, jest zgromadzone ponad 30 biliardów dolarów. A to tylko przypuszczenia. Nikt nie jest w stanie prześledzić wszystkich operacji finansowych. W proceder ukrywania pieniędzy oprócz ich właściciela zaangażowani są bankierzy, księgowi i rzesze prawników. Wszystko to, za dobry odsetek od przeprowadzonych operacji i wysokości ukrytych środków.
Książka wzbogacona została o wywiady z ekspertami oraz śledczymi badającymi nieprawidłowości finansowe. „Pieniądz jest niewidzialny i takim starają się go utrzymać dobrze wynagradzani, obdarzeni wyobraźnią i wysoko inteligentni ludzie” – pisze autor. W publikacji znajdziemy historie o ludziach z pierwszych stron gazet. W tym o politykach takich jak Putin, Macron czy były prezydent Ukrainy Janukowycz. Warto sięgnąć po tę książkę, by szerzej otworzyć oczy na otaczający nas świat finansów.
Oliver Bullough, „Kraina szmalu”, wyd. Bellona