Nie tylko krwawa niedziela. Bydgoski wrzesień 1939 dzień po dniu [RECENZJA]
W księgarniach ukazała się nowa książka Krzysztofa Drozdowskiego pt. Nie tylko krwawa niedziela. Bydgoski wrzesień 1939 dzień po dniu. Jest to pierwsza publikacja, która opisuje każdy dzień pierwszego miesiąca wojny i okupacji. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Pejzaż.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Dość niespodziewanie rok 2022 stał się zaczątkiem nowej dyskusji wokół wydarzeń bydgoskich 1939 roku znanych też pod goebbelsowskim określeniem „krwawej niedzieli”. Nadal wokół tego tematu jest wiele nie wiadomych. Swój głos w sprawie zabrał również autor wielu popularnych publikacja na temat bydgoskiej historii Krzysztof Drozdowski.
Jednakże kwestia wydarzeń z 3 i 4 września to jedynie fragment trudnej historii bydgoszczan w pierwszym miesiącu okupacji. Białych plam jest znacznie więcej. Masowe rozstrzeliwania na Starym Rynku czy Szwederowie, łapanki w centrum miasta – wszystko to są znane historie pojawiające się w niezliczonych książkach. Co jednak działo się w inne dni września 1939 roku? Właśnie na to pytanie odpowiada niniejsza publikacja
- opisuje swoją publikację autor.
Jak sam autor przyznaje zebranie materiału źródłowego dotyczącego każdego dnia nie było wcale łatwym zadaniem. Gdyby tak było to zapewne już wcześniej ktoś by się tego podjął.
W książce znajdziemy liczne wspomnienia bydgoszczan, którzy byli świadkami tragicznych wydarzeń, uciekali przed łapankami czy też byli świadkami egzekucji na Starym Rynku. Treść książki została wzbogacona licznym materiałem ikonograficznym. Opublikowane zdjęcia są trudnym, ale ważnym świadectwem niemieckiego okrucieństwa.
To kolejna publikacja o II wojnie światowej w Bydgoszczy, którą wydaliśmy wspólnie. Praca przy książce opisującej martyrologię osób powszechnie znanych i szanowanych w mieście, ale także tych często zapomnianych była trudnym zadaniem. Czuliśmy ciężar odpowiedzialności jaka na nas spoczęła by tą książką uhonorować możliwie wszystkie ofiary. Zwłaszcza, że żyją rodziny tych zamordowanych w bestialski sposób mieszkańców miasta
– tłumaczy Ewa Stadnicka z wydawnictwa Pejzaż.
Krzysztof Drozdowski - Prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, członek Stowarzyszenia Historyków Wojskowości raz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Redaktor dwutygodnika Wolna Droga. Współpracuje z magazynami Historia bez tajemnic, Polska Zbrojna – Historia oraz Odkrywca. Doprowadził do wznowienia przez IPN śledztwa na temat niemieckich zbrodni w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy. Jest popularyzatorem historii, organizuje spacery historyczne, a także prowadzi kanał Ukryte Historie na portalu YouTube. Jest autorem 25 publikacji książkowych oraz ponad 100 artykułów.
Książka jest do nabycia we wszystkich bydgoskich księgarniach a także na stronie wydawnictwa oraz autora książki.
red.