Nieznany Napoleon, Hitler czczony w Anglii [KSIĄŻKI WARTE POLECENIA]
Słabo nagłośnione fakty z życia cesarza Francuzów, fascynacja Adolfem Hitlerem na Wyspach Brytyjskich oraz dokumenty na temat Armii Krajowej – to wszystko znajdziemy w lekturach polecanych przez dr. Krzysztofa Osińskiego.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Cesarz, jakiego nie znamy
Napoleon Bonaparte wywarł niezaprzeczalny wpływ na losy Europy. Pomimo że na jego temat napisano już wiele książek, to cały czas jest postacią nie do końca poznaną i opisaną. Przez jednych nazywany geniuszem wojny, przez innych cynicznym politykiem. Cokolwiek by jednak o nim nie mówić, wszedł na stałe na karty historii, od jego imienia nazwano przecież epokę, w której panował, a wielu późniejszych polityków usiłowało go naśladować i odwoływało się do jego dokonań. W najnowszej biografii Napoleona odnajdziemy wiele ciekawych, słabo znanych wątków, które ukazują nam tę postać z zupełnie nowej perspektywy. Fascynująca lektura nie tylko dla miłośników historii. Jak zapewnia wydawca „Adam Zamoyski zrobił to, co nie udało się żadnemu z wcześniejszych biografów cesarza Francji – pokazał go odartego z legend i mitów, pełnego sprzeczności, zasług i grzechów”.
Adam Zamoyski, „Napoleon. Człowiek i mit”, Wydawnictwo Literackie
Dokumentacja czasów okupacji
Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej i kilku innym instytucjom mamy obecnie możliwość zapoznać się z wielotomowym, fundamentalnym dla poznawania dziejów Polskiego Państwa Podziemnego dziełem, jakim jest publikacja „Armia Krajowa w dokumentach 1939–1945”. Kilkadziesiąt lat temu była już dostępna na rynku wydawniczym, obecnie mamy do czynienia ze wznowieniem, ale nie dosłownym. Oprócz znanych już wcześniej dokumentów, w nowym wydaniu znajdziemy również dotychczas niepublikowane. Ich lektura pozwala znacznie lepiej poznać i zrozumieć, jak wyglądała okupacja ziem polskich w czasie II wojny światowej. Do chwili obecnej wydano cztery pierwsze wolumeny, w przygotowaniu kolejne.
„Armia Krajowa w dokumentach 1939–1945”, Wydawnictwo IPN
Czczony nie tylko w Rzeszy
Postać Adolfa Hitlera postrzegana jest dzisiaj – i słusznie! – jednoznacznie negatywnie. Tymczasem nie zawsze tak było, o czym nie wszyscy chcą pamiętać. Przed laty wielu Europejczyków fascynowało się przywódcą III Rzeszy, szczególną estymą cieszył się wśród brytyjskiej arystokracji. Fascynację tę przybliża Radosław Golec w swojej najnowszej książce. Znajdziemy tam wiele informacji na przywoływany, wstydliwy dziś dla wielu temat. Nie był on bynajmniej incydentalny, bowiem w Hitlera wpatrzeni byli przedstawiciele rodziny królewskiej, potentaci medialni, działała nawet partia czerpiąca wzorce z NSDAP. O tym, kto fascynował się wodzem nazistów, jakie były przejawy i konsekwencje tego zapatrzenia, dowiemy się z tej fascynującej publikacji.
Radosław Golec, „Lordowie Hitlera. Sojusz brytyjskiej arystokracji z Trzecią Rzeszą”, Wydawnictwo Fronda