Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach [RECENZJA]
Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w warunkach ekstremalnych - czytamy na okładce książki.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Jak dotąd wydarzenia stanu wojennego w Polsce nie stanowiły przedmiotu mojego zainteresowania. Pomimo tego z zaciekawieniem sięgnąłem po nową publikację wydawnictwa Biały Kruk pt Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach. Może dlatego, że autorzy są mi doskonale znani ze swoich poprzednich publikacji, a dwoje z nich znam osobiscie.
Biorąc do ręki nową książkę dostajemy prawie 600 stronicową księgę podzieloną na 104 rozdziały. Mamy tu więc lekki dysonans z tytułem, który mówi o stu odsłonach. Dodatkowe cztery rozdziały możemy więc uznać za bonus.
Autorzy opisują z najdrobniejszymi szczegółami wydarzenia oraz postaci z nimi związane. ukazują sylwetki osób walczących w szeregach Solidarności jak i tych stojacych po drugiej stronie.
Pomimo tak obszernego opisania tematu autorzy uznają, ze nie jest to jeszcze pełne kompendium wiedzy dotyczące stanu wojennego i odsyłają do nieraz przywoływanych przez siebie publikacji.
W doborze opisywanych tematów trójka autorów kierowała się swoim subiektywnym spojrzeniem na dane zagadnienia. Stąd też oprócz tematów ściśle związanych z przebiegiem stanu wojennego znajdziemy informacje wykraczające znacząco poza ramy chronologiczne formalnego funkcjonowania okresu wojennego.
Znając pióro autorów nie jestem zaskoczony lekkością podanych treści. Trudne tematy zostały przełożone na język prosty, nie wymanierowany. Autorzy nie szemrają trudnym słownictwem. To powoduje, że po taką lekturę mogą, a uwazam że wręcz powinny sięgnąć osoby młode, nabywajace dopiero wiedzę o wydarzeniach historycznych z historii ich Ojczyzny.
Publikacja jest również bogato ilustrowana zarówno zdjęciami z epoki jak i różnego rodzaju rycinami, czesto satyrycznymi wobec obozu władzy.
Pomimo, że wizualna objętość może odstraszać młodego czytelnika to jednak wartość oraz lekkość prióra, którą dysponują autorzy znacząco ten mankament obszerności niwelują.
Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn, Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach, wyd. Biały Kruk, Kraków 2021.