Książka 10 mar 12:06 | Krzysztof Drozdowski
U-booty na Morzu Śródziemnym 1943-1944. Zagłada  [RECENZJA]

Przedstawiana publikacja jest niejako kontynuacją poprzedniej książki Łukasza Grześkowiaka pt. U-Booty na Morzu Śródziemnym 1941–42, która ukazała się w 2017 roku. Teraz autor oddaje nam publikację traktującą o zagładzie tej samej broni na tym samym akwenie wodnym.

U-booty, czyli niemieckie łodzie podwodne siały postrach przez wiele miesięcy na niemal wszystkich akwenach wodnych do których dotarły. Praktycznie do 1943 r. ich przewaga zarówno taktyczna jak i techniczna była niepodważalna. Aliancie statki niemal hurtowo padały łupem podwodnych drapieżników. 

Obecnie omawiając sukcesy niemieckiej broni podwodnej w walce z alianckimi konwojami i okrętami bojowymi często zapomina się również o tym, że niemieckie statki pływały również po wodach Morza Śródziemnego. Przeważnie ten akwen łączony jest z włoską aktywnością niż z niemieckimi sukcesami. 

Dlatego tym cenniejsze jest opracowanie Grześkowiaka, który kontynuując swoje badawcze pasje postanowił opisać zmierzch działania tego rodzaju broni. I też wokół broni koncentruje się cała naracja książki. Autor niemal całkowicie pomija tło polityczne toczonej wojny, co dla nieobytego z szerszą historią czytelnika zapewne moze być mankamentem. Jednakze w mojej opinii nie ujmuje niczego tekstowi książki, gdyż chcąc naświetlać tło bieżących wydarzeń politycznych należałoby podwoić objętość i tak dość sporej publikacji. 

Mankamentem, który jednakże zdecydowanie ujemnie wpływa na jakość publikacji jest mały wybór fotografii, a w niektórych przypadkach ich zbytnie wyeksponowanie co powoduje tzw. pikselozę.

Poza tym książka została wydana starannie, z dużą czcionką co jest znacznym ułatwieniem dla osób ze słabszym wzrokiem. 

Z całą pewnością mogę ją polecić wszystkim osobom zainteresowanym historią II wojny światowej, a działaniami niemieckie u-bootwaffe na Morzu Śródziemnym w szczególności.

 

Łukasz Grześkowiak, U-booty na Morzu Śródziemnym 1943-1944. Zagłada, wydawnictwo Fronda, 2021.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.