Książka 5 mar 19:23 | Krzysztof Drozdowski
Władcy przestworzy. Amerykańscy lotnicy w walce z nazistowskimi Niemcami [RECENZJA}

Omawiana książka została wydana w 2017 roku, jednakże dopiero niedawno trafiła do moich rąk. Dodatkowym powodem by się and nią pochylić jest to, ze HBO przygotowuje serial na podstawie tej książki.

Rzadko zdaża  mi się czytać książki o tematyce lotniczej. A jeszcze rzadziej o amerykańskich siłach lotniczych. Jednakze zachęcony informacją, że na podstawie tej ksiązki powstaje kolejna mega produkcja serialowa od HBO dałem się skusić. I już na wstępie muszę powiedzieć, że słusznie. 

Danld L. Miller na prawie 600 stronach opisuje blaskii cienia służby w amerykańskim lotnictwie w trakcie II wojny światowej.

Ksiązkę czyta się dobrze, niemal jak powieść. i to pomimo, że autor nie stroni od opisów trudnych przeżyć, nie stroni od opisu historii których obecnie nie jesteśmy sobie wyobraźnić zagłębiając się w lekturę siedząc w wygodnym fotelu. W każdej chwili może książkę zamknąć i odłożyć na półkę. Ci żołnierze, którzy stali się bohaterami opowieści Millera nie mieli takiej możliwości. Ich poddanie, chwilowe załamania czy chwila bezrefleksyjnej beztroski mogła skończyć się w każdej chwili ich śmiercią. 

 

Dobrze ten fakt oddaje opis książki, który zamieściło wydawnictwo Replika:

Oto walka na wysokości 25 tys. stóp w rozrzedzonym, mroźnym powietrzu. W warunkach, w jakich żadni wojownicy nigdy wcześniej się nie spotkali. Załogi bombowców toczyły boje w zupełnie nowych warunkach, oddziałujących na ciało i umysł. Zabójcze, powietrzne walki odbywały się w sposób rwany. Okresy bezczynności i obaw, przecinały krótkie eksplozje ognia i strachu. Inaczej niż piechurzy, chłopcy z bombowców spali w czystej pościeli, popijali piwo w pobliskich pubach, tańczyli do swingowych rytmów bandu Glenna Millera, który koncertował w amerykańskich bazach lotniczych w Anglii. A jednak ich szansa na to, że zginą, była dużo wyższa niż w przypadku żołnierzy walczących na ziemi.

Autor pisząc swoją książkę wykorzystał nie tylko pamiętniki i obecną literaturę przedmiotu. W dużej części czerpał informacje z ok. 250 wywiadów z weteranami, jakie przeprowadził w ciągu kilku lat zbierania materiałów. To powoduje, ze w książce nie znajdziemy jedynie suchych faktów z archiwalnych dokumentów. Znajdziemu tu wciąż żywe emocje i pytania. jak do tego mogło dojść?

To pytanie na które chyba nigdy w pełni nie uda nam się odpowiedzieć.

Jak wspomniałem na początku na podstawie książki Władcy przestworzy powstaje kolejny po Kompanii braci i Pacyfiku serial przygotowywany dla stacji HBO przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa. A to też powoduje, że książka jest naprawdę warta polecenia.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.