Wokół książki „Agentura” Sławomira Cenckiewicza. IPN zaprasza na spotkanie z autorem
– To nie jest jeszcze jedna książka o agentach, tylko opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli, jaką odegrali w budowie postkomunizmu – mówi o swojej najnowszej książce prof. Sławomir Cenckiewicz. W środę (22 czerwca) o godz. 18.00 można będzie spotkać się z autorem w bydgoskiej delegaturze IPN (ul. Wincentyny Teskowej 1).
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
Premiera „Agentury” odbyła się 24 maja. – To nie jest jeszcze jedna książka o agentach, tylko opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli, jaką odegrali w budowie postkomunizmu. To także próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto nie pozwolił im się przyznać i dlaczego antykomunizm jest w Polsce sierotą – tłumaczy prof. Cenckiewicz.
W środę (22 czerwca) w bydgoskiej delegaturze IPN (ul. Wincentyny Teskowej 1) rozmowę z nim poprowadzi dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Wstęp wolny.
dr hab. Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) – profesor Akademii Sztuki Wojennej, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego w Warszawie (od 2016 r.) i wiceprzewodniczący Kolegium IPN (w latach 2016–2021), doradca prezesa IPN ds. naukowych.
Autor i współautor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował kilkadziesiąt książek i rozpraw, w tym monografię komunistycznego wywiadu wojskowego oraz szereg studiów na temat cywilnych służb specjalnych PRL. Autor i współautor biografii Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, płk. Ryszarda Kuklińskiego, Wiesława Chrzanowskiego i Lecha Kaczyńskiego. Edytor pism politycznych i wspomnień Tadeusza Katelbacha, Ignacego Matuszewskiego, Stanisławy Kuszelewskiej i Władysława Studnickiego.
W 2006 r. przewodniczący Komisji Likwidacyjnej WSI, a później doradca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wiceprzewodniczący Komisji Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych (od 2016 r.).