Książka 3 cze 2022 | Krzysztof Drozdowski
Wydarzenia bydgoskie 1939 roku. Odbyła się prezentacja książki

fot. Anna Kopeć

3 czerwca odbyła się prezentacja książki pt. Wydarzenia bydgoskie 1939 roku, której redaktorem jest prof. Bogusław Kopka.

3 czerwca w Przystani Bydgoszcz odbyła się konferencja dotycząca totalizmu w XX wieku i związanych z nim zagrożeń. 

W trakcie konferencji odbyły się trzy prelekcje historyczne. Następnie dr Izabela Mazanowska z IPN w Bydgoszczy oraz prof. Bogusław Kopka zaprezentowali najnowszą puiblikację monograficzną Instytutu de Republika pt. „Wydarzenia bydgoskie 1939 roku”

Podstawę publikacji stanowi sześć wygłoszonych na konferencji referatów. Pracę uzupełniają ilustracje: plansze z wystawy oraz fotoreportaż z konferencji. Tom studiów historycznych otwiera tekst Marka Romaniuka traktujący o niełatwej koegzystencji niemieckich i polskich mieszkańców Bydgoszczy w okresie międzywojennym. W następnych artykułach Marek Kornat pisze o niemieckiej propagandzie antypolskiej z 3 września 1939 roku, Sylwia Grochowina prezentuje sylwetkę nazistowskiego zbrodniarza – Karla Friedricha Straussa, Paweł Kosiński przedstawia wyniki badań odnośnie do liczby zabitych w Bydgoszczy 3 i 4 września 1939 roku, a Janusz Kutta wyjaśnia pojęcie Bromberger Blutsonntag. Studia zamyka esej Bogusława Kopki o naturze wojny totalnej w kontekście września 1939 roku

- czytamy w opisie książki.

W ramach konferencji ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz, przedstawił wykład zatytułowany Korzenie totalitaryzmu, a prof. dr hab. Roman Bäcker zaprezentował temat Totalitaryzm a terror. 

Dr Tomasz Ceran z IPN w Bydgoszczy przedstawił postać Rafała Lemkina, który jest twórcą pojęcia „ludobójstwo”, a który jest całkowicie zapomnianą postacią w Polsce.

Publikacja jest pokłosiem konferencji, która odbyła się 3 września 2021 roku.

Wkrótce na naszych łamach ukaże się recenzja prezentowanej publikacji.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.