Wyjątkowa książka o ginących miejscach z Kujawsko-Pomorskiego
Ginące miejsca - Kujawsko - Pomorskie to publikacja, w której autor proponuje nietypowe spojrzenie na historię naszego regionu, ukazując miejsca powoli, ale niestety systematycznie już znikające ze współczesnego krajobrazu.
Inne z kategorii
Opowieści znad Brdy – książka Andrzeja Piechockiego
W publikacji znajdziemy obiekty zrujnowane, zaniedbane, ukryte za gąszczem dzikiej roślinności, często zupełnie niesłusznie zapomniane i nikomu nieznane. Są wśród nich pałace, dwory, zamki, kościoły, cmentarze, forty, stacje kolejowe, młyny, wiatraki, fabryka zbrojeniowa czy browar. Krótko mówiąc, wszystko to, wokół czego dawniej toczyła się codzienność przeszłych pokoleń.
W wielu przypadkach inne podobne obiekty otrzymały drugie życie i dziś znów zachwycają, przyciągają spojrzenia, stając się niejednokrotnie swego rodzaju użytkowymi pomnikami historii. Istnieją jednak i takie miejsca, które z różnych względów pozostały w cieniu współczesnego świata. Trwają gdzieś na uboczu naszych codziennych wędrówek i ukryte za krzakami, z roku na rok, rozpadają się coraz bardziej. Wraz z nimi bezpowrotnie ginie jakaś cząstka naszej regionalnej tożsamości, którą, zdaniem autora, warto zachować, chociażby w postaci takiej skromnej publikacji.
Autor zaprasza w podróż do miejsc niegdyś zapomnianych, a obecnie wciąż nieodkrytych, do obejrzenia opuszczonych, często zrujnowanych wnętrz, które bezpiecznie zobaczyć można tylko z kart niniejszego albumu. Krótka historia każdego z obiektów nierzadko zaskoczy czytelnika wieloma ciekawostkami, a archiwalne fotografie nie pozwolą odgonić od siebie samo nasuwającej się refleksji o przemijaniu i kruchości tego, co nas otacza.
Album jest wyjątkowy także i z tego względu, że niestety w wielu przypadkach stanowi prawdopodobnie ostatnie spojrzenie na niektóre z zabytków naszego regionu. Czytelnikom stwarza możliwość ich poznania, a niemym dotąd murom oddaje poniekąd głos i pozwala im nadal istnieć, choć na tych kilku kartkach niniejszej publikacji.
Dla nas jako wydawcy była to niezwykła podróż po miejscach zupełnie nieznanych. Dzięki pasji Autora mogliśmy poznać świat który przeminął ale ślady jakie pozostawił malują losy i historie rodów, które miały ogromny wpływ na kształtowanie rzeczywistości tamtych lat. Wrażliwość Autora sprawiła że zdjęcia prezentowane w albumie oddają piękno a zarazem grozę wprawiają w zachwyt i zadumę, pobudzają wyobraźnie i skłaniają do refleksji. Warto sięgnąć po ten album, poczytać o historii rodzin i zajrzeć do świata który jest tak blisko nas a jednocześnie jest nieoczywistym elementem czy może brakującym elementem do pełnego zrozumienia przemian jakie zachodzą wokół nas i niejednokrotnie sprawiają, że nasze życie czy dorobek może lec w gruzach zupełnie od nas niezależnie. Myślimy że każdy po przeczytaniu będzie miał osobiste refleksje na temat przemijania, upamiętniania, czy dbania o upamiętnienie minionych pokoleń
- mówi Ewa Stadnicka z wydawnictwa Pejzaż.
Autor książki Michał Jankowski
Michał Jankowski – urodził się w 1984 roku w Rawiczu, ale większość życia spędził w Bydgoszczy. Jest absolwentem historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Publikował artykuły w roczniku społeczno-kulturalnym „Zapiski Tucholskie”, miesięczniku „Świat Kolei” oraz internetowym czasopiśmie humanistycznym „Papricana”. Działał w zarządzie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.
Obecnie prowadzi jedną z bydgoskich księgarni. Fascynuje go odkrywanie śladów przeszłości ukrytych we współczesnym świecie. Od lat jeździ po całym regionie, i nie tylko, by fotografować miejsca niesłusznie skazane na zapomnienie. Dokumentuje smutną agonię obiektów, które niegdyś tętniły życiem i zachwycały przeszłe pokolenia. Poprzez ich uwiecznienie i opisanie próbuje zachować je na dłużej w ludzkiej świadomości.
Książka jest już do nabycia w bydgoskich księgarniach
Oprawa twarda, format A4, 180 stron.
Wydane nakładem Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k.
Partner wydania : sieć księgarń Tak Czytam.