Ludzie 6 wrz 2021 | ak
Dziecięce Graffiti ponownie na wojażach [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Pełni radości i entuzjazmu spakowali bagaże do aut i wyruszyli w niedzielę (5 września) na odpust do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Ich kolejny przystanek to Giżycko, gdzie będą uczestniczyć w drugiej edycji „Nieprzetartego Rejsu” w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.

Mowa oczywiście o Dziecięcym Graffiti, organizacji non-profit skupiającej osoby z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami oraz ich rodziny. 

Wyjazd grupy Dziecięcego Graffiti, jak mówi organizator Piotr Częstochowski, ma działać przeciwcovidowo. Po długim okresie izolacji społecznej przyszedł czas na zatroszczenie się o zdrowie psychiczne i fizyczne.

- Najpierw jedziemy do Gietrzwałdu, na odpust, aby podziękować za otrzymane dotychczas łaski, prosić o zdrowie, siły do dalszego działania, dalszą opiekę i możliwości rozwoju dla naszej grupy Dziecięcego Graffiti - mówi Piotr Częstochowski. - Następnie poprzez działania na świeżym powietrzu chcemy zapobiec różnym schorzeniom, zarówno somatycznym jak i psychicznym np. wycofaniu społecznemu, ale również głębokiej depresji, która niestety opanowała naszą społeczność - dodaje. 

Podczas wakacji Dziecięce Graffiti uczestniczyło już w imprezach organizowanych przez Centrum Żeglarstwa w Giżycku.  Tam, podczas „Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych” udało im się zdobyć kolejne już puchary w regatach żeglarskich. Natomiast kilka osób, które uczestniczyły w „Warsztatach Żeglarskich Osób Niepełnosprawnych”, zdało egzaminy na patent żeglarza i sternika motorowodnego. 

Imprezy te pokazują, że żeglarstwo nie zna barier i jest dostępne dla każdego, a aktywność i zajęcia na świeżym powietrzu z pewnością pozytywnie wpłyną na samopoczucie i zdrowie uczestników. 

Po tak długiej przerwie spowodowanej pandemią, Dziecięce Graffiti zapowiada udział w kolejnych wydarzeniach. Będzie to m.in. „Piknik Kujawsko Pomorski”, który odędzie się niebawem (12 września) w Myślęcinku. Następnie będą uczestniczyć w spotkaniu muzealnym oraz w wykładzie dr Macieja Klimarczyka z cyklu: „Depresja - objawy i leczenie”. 

Zdjęcia sprzed wyjazdu poniżej.

 

ak Autor