Ludzie 27 kwi 2022 | ak
„Dziecięce Graffiti” uczyło się samodzielności [ZDJĘCIA]

fot. Roman Starzyk/ ZSCh

„Spotkanie Rodzinne z Dziecięcym Graffiti”, to nowy cykl spotkań wpisujący się w kalendarz imprez integracyjno - usamodzielniajacych. Osoby z niepełnosprawnością i ich bliscy integrowali się na wodzie.

Bydgoska organizacja non profit „Dziecięce Graffiti” zrzeszająca dzieci z Zespołem Downa i inne osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodziny, w niedzielę (24 kwietnia) rozpoczęła nowy cykl działalności pn. „Spotkanie Rodzinne z Dziecięcym Graffiti”. 

Uczestnicy spotkali się na wodzie, w restauracji „Barka” na Rybim Rynku. W przygotowanej wcześniej sali mogli się „zaokrętować” (wejść na pokład statku jako członek załogi lub pasażer). 

fot. Roman Starzyk/ ZSCh

- Spotkanie rozpoczęliśmy uroczystym obiadem, który nasze dzieci zamówiły, później też obsługiwały swoich rodziców i gości, a na koniec uczestniczyły w płatnościach. To jest właśnie najważniejszą częścią naszej działalności, żeby usamodzielniać nasze dzieci - mówił Piotr Częstochowski, pomysłodawca inicjatywy „Dziecięce Graffiti”. 

fot. Roman Starzyk/ ZSCh

Kolejnym punktem programu był rejs statkiem „Fantazja”, przygotowujący młode „Wilki Morskie” do sezonu żeglarskiego w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. - Ta woda nie jest przypadkowa - mówił Częstochowski - przygotowujemy się do wakacji, próbujemy już powoli oswajać dzieci z warunkami panującymi na wodzie.

fot. Roman Starzyk/ ZSCh

Podczas rejsu kapitan statku zacumowanego przy ul. Spichlernej, Zbyszek Podlasiński opowiadał o historycznych miejscach Bydgoszczy. Natomiast radosnej biesiadzie przy wspólnym stole towarzyszyło muzykowanie przy akompaniamencie akordeonu. W repertuarze znalazły się utwory związane z wakacyjną żeglarską przygodą oraz 100-LAT odśpiewane biorącym udział w rejsie  solenizantkom. 

- Podczas rejsu mieliśmy czas na rozmowę z zaproszonymi gośćmi, naszymi partnerami, z  dr  Andrzejem Lewandowskim z CM UMK oraz z dr Maciejem Jabłońskim z UKW. Rozmawialiśmy o naszej przyszłości, o współpracy i o nowej terapii dla dzieci, która już niebawem rozpocznie się na UKW  - mówił Częstochowski.

„Spotkanie Rodzinne z Dziecięcym Graffiti” zakończyło się widowiskiem baletowym „Coppelia” w bydgoskiej Operze Nova.

fot. Roman Starzyk/ ZSCh

Dziecięce Graffiti jest organizacją non-profit, skupiającą dzieci z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami oraz ich rodziców. Podejmuje szereg cyklicznych inicjatyw – w tym prowadzone przez Muzeum Okręgowe spotkania muzealne – organizuje okolicznościowe imprezy integracyjne, zajęcia rewalidacyjne i wspólne wyjścia. 

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

ak Autor