Śladami przemysłowej historii miasta. „Dziecięce Graffiti” znów na zajęciach [ZDJĘCIA]
fot. Piotr Częstochowski
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy po raz kolejny zaprosiło osoby niepełnosprawne i ich bliskich na muzealne spotkanie. Tym razem zajęcia odbyły się w Spichrzach przy ulicy Grodzkiej.
Inne z kategorii
Bukowiecki i Kaczmarek są już po ślubie!
Uczestnicy zwiedzili wystawę „#przemysłowaFOTObydgoszcz”, po której oprowadziła kustosz Dominika Raduńska-Pacholska.
Fabryka Fortepianów i Pianin Brunona Sommerfelda, Fabryka Wódek i Likierów C.A. Franke, Tornedo, Minerwa, Octownia, Rzeźnia Miejska - to przedsiębiorstwa, o których można dowiedzieć się więcej na wystawie. Podczas zajęć uczestnicy obejrzeli archiwalne i współczesne zdjęcia budynków, w których mieściły się fabryki, oraz afisze reklamowe.
Poznawali też historię przedmiotów, których używamy na co dzień, a które powstawały w naszym mieście.
Podczas warsztatów odbywających się w muzeum, grupa wcieliła się w projektantów i sama próbowała wymyślić prototypy nowych urządzeń.
Spotkanie uświetnił koncert akordeonowy z muzyką na żywo, który prowadził Leszek Basiński. Zabrzmiały ulubione piosenki uczestników.
fot. Piotr Częstochowski
Dziecięce Graffiti jest organizacją non-profit, skupiającą dzieci z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami oraz ich rodziców. Podejmuje szereg cyklicznych inicjatyw – w tym prowadzone przez Muzeum Okręgowe spotkania muzealne – organizuje okolicznościowe imprezy i wspólne wyjścia.
Na wystawie „#przemysłowaFOTObydgoszcz” prezentowane są archiwalne ujęcia budynków fabrycznych, pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Historyczna ikonografia zestawiona jest ze współczesnymi fotografiami tych miejsc, wykonanymi przez Wojciecha Woźniaka, doświadczonego fotografika i pracownika MOB.