Ludzie 7 sty 2022 | Redaktor
Stuletnie mieszkanki województwa uhonorowane

Stanisława Wróblewska/fot. Andrzej Goiński dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W okresie okołoświątecznym marszałkowskie  medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczono czterem mieszkankom naszego województwa. Odznaczone zostały Stanisława Wróblewska, Kazimiera Głowacka, AnielaMikołajczak i Julianna Sierosławska – wszystkie w grudniu ubiegłego roku ukończyły sto lat. – Te kobiety i ich historie są dla nas źródłem wiedzy o historii i tradycji –podkreśla rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Beata Krzemińska.

29 grudnia wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził dwie stuletnie mieszkanki naszego regionu: Stanisławę Wróblewską i Kazimierę Głowacką.

Pochodząca z Radomina w powiecie golubsko-dobrzyńskim pani Stanisława urodziła się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1921 roku. Wspominając swoją młodość, przywołuje prace przymusowe w niemieckim gospodarstwie rolnym. Kiedy wojna zbliżała się ku końcowi, w kwietniu 1945 roku wyszła za mąż za Ignacego, z którym osiedliła się w Trąbinie (powiat rypiński). Wychowali dwie córki, wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. To bardzo muzykalna osoba, pełna serdeczności i ciepła. 

Kazimiera Głowacka urodziła się w Wigilię Bożego Narodzenia 1921 roku w Świętosławiu (powiat golubsko-dobrzyński), gdzie mieszka do dziś. Poślubiła Antoniego, urzędnika i agronoma. Zajmowała się domem, lubiła haftować. Wspólnie z mężem wychowała pięcioro dzieci. Obecnie spędza czas w domowym zaciszu.

Kazimiera Głowacka/fot. Andrzej Goiński dla UMWK-P

Mieszkanka Włocławka pani Aniela Mikołajczak urodziła się 21 grudnia 1921 roku w Bninie, w ówczesnym województwie pomorskim, jako najmłodsza z pięciorga rodzeństwa. Czas wojny, jak wspomina, zniszczył jej młodość. Została wówczas skierowana na przymusowe prace u Niemców, a próbę ucieczki niemal przypłaciła życiem. W ciężkich chwilach pomagała jej modlitwa. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała we Włocławku. Wychowała dwoje synów. Pracowała w zakładzie dziewiarsko-krawieckim we Włocławku aż do przejścia na emeryturę w 1981 roku. Jej pasją był śpiew, przez ponad 40 lat występowała z włocławskim Chórem Katedralnym. Ponadto lubi czytać, do tej pory oddaje się lekturze bieżącej prasy i książek. 

Aniela Mikołajczak z synami/archiwum rodziny

Pochodząca ze Starego Sumina (powiat tucholski), gdzie spędziła swoje dzieciństwo, Julianna Sierosławska na świat przyszła 20 grudnia 1921 roku. Mając 22 lata, została wywieziona do Frankfurtu nad Menem na półroczne prace przymusowe. Gdy powróciła w rodzinne strony, poznała Alfonsa Sierosławskiego, który został jej mężem. Nowożeńcy przeprowadzili się do Bydgoszczy. Pani Julianna urodziła czworo dzieci: trzech synów i córkę. Opiekę nad dziećmi i domem łączyła z pracą w Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Modus”. Jest osobą bardzo rodzinną.

Julianna Sierosławska/mat. rodziny

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcani są  do kontaktu z Urzędem Marszałkowskim pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

tytuł, lead - redakcja

Pełne biogramy osób uhonorowanych są dostępne na kujawsko-pomorskie.pl.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor