Ludzie 26 maj 2022 | materiał partnera
Wyjątkowe święto. Dzień Matki z „Dziecięcym Graffiti” [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Kochają nas bezwarunkową miłością, dbają i troszczą się przez całe życie. 26 maja mają swoje święto. Dzień Matki to idealna okazja, by podarować mamie wyjątkowy prezent. Muzealne spotkanie uczestników projektu „Dziecięce Graffiti” połączone było tym razem z przygotowaniem upominków z okazji Dnia Matki.

Zwiedzając wystawę archeologiczną podopieczni „Dziecięcego Graffiti” dowiedzieli się, jaka roślinność otaczała przedlokacyjną Bydgoszcz i co uprawiano w pierwszych ogrodach. Spacerując po Wyspie Młyńskiej dzieci uzyskały informacje o najstarszych parkach i roli jaką odgrywały. 

Dzień Matki to wyjątkowa data dla każdego z nas. To właśnie tego dnia możemy szczególnie  pokazać, jak bardzo nasze mamy są dla nas ważne. 

Dlatego w części warsztatowej poszukując inspiracji w twórczości Leona Wyczółkowskiego dzieci wykonały własnoręcznie swoje „dzieła sztuki” wyczarowane z kwiatów.

- Jest teraz maj, czyli taki specjalny miesiąc poświecony osobom z dysfunkcjami i dziś właśnie mamy takie ukoronowanie tych spotkań. (...) Robiliśmy prezenty, właśnie z okazji Dnia Mamy. Były to laurki oraz własnoręcznie posadzone przepiękne kwiaty takie jak lobelia, surfinia, petunia, werbena i uczep - mówiła Dominika  Raduńska-Pacholska, kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. 

Spotkanie było wzbogacone opowieścią o zielonej Bydgoszczy, o tym jakie kwiaty uprawiano i co innego hodowano na Wyspie Młyńskiej. 

- Jest to edukacja przez zabawę, przez naukę i przede wszystkim przez rzeczy, które są praktyczne, które faktycznie mogą dzieci wykorzystać w swoim życiu - dodaje kustosz. 

- W naszych cyklicznych spotkaniach chcemy przede wszystkim przekazywać dzieciom nasze wartości oparte na wierze chrześcijańskiej, na naszej polskości, na wartościach patriotycznych - tłumaczył Piotr Częstochowski, pomysłodawca „Dziecięcego Graffiti”. 


 
- Cieszymy się bardzo, że współpracujemy z takimi przybytkami kultury jak Muzeum Okręgowe, Opera Nova, Filharmonia czy też zespoły które mają światową renomę takie jak Ziemia Bydgoska - mówił Częstochowski. I dodaje: - Właśnie w najbliższą niedzielę (29 maja) mamy koncert galowy z Zesopłem Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. To dla naszego środowiska, dla naszych mam do których ten koncert jest kierowany, to niesamowita nobilitacja, radość i duma, że będą mogły oglądać swoje dzieci na deskach Filharmoni. (...) Nie jestem mamą, ale jako ojciec, też jestem niesłychanie dumny z mojego dziecka z niepełnosprawnością. 

26 maja to nie tylko okazja do spotkań, ale i do powiedzenia tego, co najważniejsze - Kocham mamę - zapewniają dzieci. 

Dziecięce Graffiti jest organizacją non-profit, skupiającą dzieci z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami oraz ich rodziców. Podejmuje szereg cyklicznych inicjatyw – w tym prowadzone przez Muzeum Okręgowe spotkania muzealne – organizuje okolicznościowe imprezy i wspólne wyjścia. 

Zdjęcia Anna Kopeć