Bydgoszcz Szwalbego 12 lis 2021 | Krzysztof Drozdowski
W Światłowni odbyła się promocja książki o Andrzeju Szwalbem [RELACJA, ZDJĘCIA]

fot. Jacek Kargól

„Życie na przełomie. Opowieść o Andrzeju Szwalbe” - to tytuł książki Krystyny Starczak-Kozłowskiej, opowiadającej o życiu Andrzeja Szwalbego, uznawanego za największego bydgoskiego wizjonera.

Porozmawiajmy o Roku Szwalbego [DEBATA]

Bydgoszcz Szwalbego 29 gru 16:10

Andrzej Szwalbe - pamięć i tożsamość [DEBATA]

Bydgoszcz Szwalbego 29 gru 15:19

Bydgoska Światłownia to miejsce spotkań ludzi, których pasją jest muzyka. Liczne koncerty przeplatają się jednak z innymi wydarzeniami kulturalnymi. 

I własnie 9 listopada odbyło się takie spotkanie z Krystyną Starczak-Kozłowską, która jest autorką książki „Życie na przełomie. Opowieść o Andrzeju Szwalbe”. Spotkanie moderował i jednocześnie okraszał śpiewem Maciej Różycki.

To z inicjatywy Andrzeja Szwalbego powstała w Bydgoszczy w filharmonia, był też pomysłodawcą utworzenia Teatru Muzycznego; później został inwestorem bezpośrednim Opery Nova. Przyczynił się do założenia Biura Wystaw Artystycznych, dziejszej Galerii Miejskiej bwa. To dzięki niemu uruchomiono filię łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej - obecnie to samodzielna Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Książka powstała na podstawie ponad 300 godzin rozmów, które zostały przeprowadzone z Andrzejem Szwalbem. Z inicjatywy Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo”, po prawie 20 latach powstało drugie, uaktualnione wydanie publikacji. Autorka poszerzyła je o 20 rozmów z kontynuatorami dzieł wizjonera.

W trakcie spotkania można było usłyszeć nie tylko opowieść o bohaterze książki, ale także o środowisku, w którym przyszło mu działać. Dużo czasu autorka poświęciła na opowieść o matce Szwalbego, która ukształtowała jego podejście do życia.

Czytaj też: Andrzej Szwalbe wyrastał ponad przeciętność [ROZMOWA]

Nie zabrakło anegdot z życia bohatera czy też wtrąceń światopoglądowych z nawiązaniem do czasów współczesnych, co wzbudzało aplauz zgromadzonej publiczności.

Krystyna Starczak-Kozłowska snuła opowieść o człowieku, którego maksymą życiową było hasło, iż człowiek jest wart tyle ile dobra, uczyni dla drugiego człowieka. Jak zauważyła autorka, różni się ono od podejścia większość obecnej młodzieży, która nastawiona jest raczej na branie niż dawanie czegoś od siebie. 

Opowieść o Andrzeju Szwalbem, to opowieść ponadczasowa. Pokazuje, jak jeden człowiek może osiągnąć wielkość, nie robiąc jednocześnie niczego dla siebie, a w pełni poświęcając się pracy dla ukochanego miasta.

Poniżej można obejrzeć relację ze spotkania:

Spotkania na temat książki autorka organizuje wspólnie z Andrzejem Adamskim, społecznikiem, propagatorem dzieł Szwalbego.

Czytaj też: Idee Szwalbego bliskie młodym. Podpowie, jak nie zmarnować szansy [WYWIAD]

Krzysztof Drozdowski, uzup. - mk

Zdjęcia Jacka Kargóla w galerii poniżej.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.