Wielkie święto Andrzeja Szwalbego. Konferencja o muzyce dawnej
Andrzej Szwalbe/fot. materiały filharmonii
Instrumentolog Petr Šefl z Pragi, dawny współpracownik wieloletniego dyrektora filharmonii, będzie gościem konferencji „Andrzej Szwalbe i muzyka dawna”, która odbędzie się w piątek (8 grudnia) w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Międzynarodową Konferencję Naukową poświęconą postaci, ideom i dziełom Andrzeja Szwalbego, wielkiego wizjonera bydgoskiej kultury, organizuje już po raz piąty Stowarzyszenie im. Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo”. Tym razem zatytułowano ją „Andrzej Szwalbe i muzyka dawna”, a jej myślą przewodnią będą koncepcje byłego dyrektora filharmonii związane z odkrywaniem, badaniem, wykonywaniem i prezentowaniem muzyki dawnej.
- Muzyka dawna była w działalności Szwalbego specyficzną ścieżką, której poświęcał bardzo wiele uwagi – mówi Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, szefowa konferencji. - Z jednej strony powstała Capella Bydgostiensis, która była pierwszym zespołem w Polsce, grającym muzykę dawną, z drugiej - toczyły się badania i poszukiwania utworów, w Bydgoszczy zaczęły się odbywać kongresy Musica Antiqua Europae Orientalis, budowane były kolekcje instrumentów, muzyką dawną były inspirowane nawet niektóre gobeliny.
Specjalnym gościem konferencji „Andrzej Szwalbe i muzyka dawna” będzie instrumentolog Petr Šefl z Pragi (dzień wcześniej – 7 grudnia - spotka się z bydgoszczanami podczas X Colloqium Ostromeckiego o godz. 17.00 w Pałacu Mostowskich w Ostromecku; wstęp wolny).
- To był czeski współpracownik Andrzeja Szwalbego, wielki pasjonat instrumentów, który przyjeżdżał do Bydgoszczy na kongresy MAEO jako muzykolog i instrumentolog i inspirował dyrektora Szwalbego do różnych działań związanych z muzyką dawną. W Polsce wtedy – w latach 80. - o wykonawstwie muzyki dawnej na starych instrumentach mało kto słyszał – opowiada Aleksandra Kłaput-Wiśniewska. - Udało mi się po latach nawiązać kontakt z Peterem Šeflem, obiecał że przyjedzie do Bydgoszczy. To on zainspirował nas, by poświęcić konferencję muzyce dawnej.
Na konferencji pojawią się też naukowcy z Bydgoszczy, Torunia i Warszawy. Zaprezentują referaty dotyczące problematyki budowania w naszym mieście pierwszego ośrodka stylowego wykonawstwa muzyki dawnej. Przedstawią zagadnienia związane z budową i rolą kolekcji dawnych instrumentów, kształtowaniem w Bydgoszczy ośrodka badań historyczno-muzykologicznych i tworzeniem wokół muzyki dawnej klimatu sprzyjającego integracji sztuk.
Pokłosiem konferencji będzie III tom studiów i badań ogłoszony w 2018 roku. - Mamy nadzieję, że wystąpienia przedstawione na konferencji, staną się podstawą opracowania wielowątkowej i wielotomowej monografii poświęconej działalności Andrzeja Szwalbego – zapowiadają organizatorzy.
Konferencja odbędzie się w piątek (8 grudnia) w Sali Pamięci Bydgoszczan w Bibliotece UKW (ul. Szymanowskiego 3) w godz. 9.00-14.00. Wstęp wolny.
Program konferencji
godz. 9.00-9.15 - Otwarcie - JM Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny;
9.15-10.20 - Muzyka dawna - dzieje pojęcia - dr Małgorzata Lisecka (Toruń); Muzyka dawna w koncepcji Andrzeja Szwalbego - jedna idea, mnogość pomysłów - dr Aleksandra Kłaput-Wiśniewska (Bydgoszcz); Wkład Andrzeja Szwalbego w rozwój bydgoskiego środowiska naukowego - prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski (Bydgoszcz);
10.35-12.00 - Muzyka dawna na starych instrumentach - kolekcja instrumentów Andrzeja Szwalbego - prof. Petr Sefl (Praga); Muzyczne przesłanie Andrzeja Szwalbego - refleksje klawesynistki - prof. dr hab. Urszula Barkiewicz (Warszawa-Bydgoszcz); Collegium Vocale - kontynuator renesansowego nurtu repertuarowego Capelli Bydgostiensis - dr hab. Michał Zieliński;
12.15-14.00 - Toruńskie echa MAEO - dr hab. Elżbieta Szczurko (Toruń-Bydgoszcz); Kongresy i festiwale MAEO na radiowej antenie - dr Marek Rzepa (Bydgoszcz); Identyfikacja wizualna - plakaty z kolekcji Filharmonii Pomorskiej - dr Natalia Mrozkowiak, dr Marta Ipczyńska-Budziak (Bydgoszcz); Andrzej Szwalbe w pamięci bydgoszczan - dr Stefan Pastuszewski (Bydgoszcz); Kongresy MAEO - realizacja idei integracji nauki i sztuki - Maja Sieja (Poznań)