Bydgoski Festiwal Muzyczny 15 wrz 2017 | Magdalena Gill
Aleksandra Kurzak już po próbie generalnej. Wielki świat na 55. BFM

Występuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie i Staatsoper w Wiedniu. W piątek (15 września) zainauguruje 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny.

Aleksandra Kurzak jest już w Bydgoszczy. W czwartek miała próbę generalną z bydgoską Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. - Wrażenie robi niesamowite – mówią muzycy.

W piątek artystka już żadnej próby nie chciała. - Śpiewaczka bezwzględnie przestrzega zasad związanych z higieną głosu – mówią w filharmonii. Przed koncertem zamówiła sobie w Bydgoszczy fryzjera i makijażystkę.

- Jeśli chodzi o wielką, światową wokalistykę operową, to występ wybitnej, polskiej sopranistki Aleksandry Kurzak w Bydgoszczy można przyrównać tylko do jednego wydarzenia i to sprzed 53 lat! Występował wtedy w naszym mieście sam Luciano Pavarotti, który akurat znajdował się na początku swej oszałamiającej kariery artystycznej – w 1965 zaśpiewał po raz pierwszy w La Scali, a w 1968 w Metropolitan Opera – czytamy na oficjalnym profilu Filharmonii Pomorskiej na Facebooku.

Aleksandra Kurzak to jedna z niewielu śpiewaczek, kojarzonych nawet przez ludzi, którzy raczej do opery czy filharmonii nie zaglądają. Polka obdarzona wyjątkowym głosem i obsypana wieloma nagrodami, robi karierę na całym świecie. Oklaskuje ją publiczność Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie, Bayerische Staatsoper w Monachium czy Staatsoper w Wiedniu.

Sukcesy i zagraniczna kariera Aleksandry Kurzak budzi zainteresowanie nie tylko w świecie muzycznym. Utalentowana Polka jest często gwiazdą rozmaitych telewizji, wywiady z nią publikują kolorowe gazety, a na oficjalnej stronie śpiewaczki można oglądać setki jej zdjęć z „wielkimi” tego świata: Paulem McCartneyem, Placido Domingo, znanymi polskimi aktorami czy biznesmenami.

55. Bydgoski Festiwal Muzyczny będzie obfitował w wiele bardzo ciekawych koncertów, ale ten z udziałem Aleksandry Kurzak będzie jego najmocniejszym akcentem. To jedyna okazja, by posłuchać słynnej śpiewaczki w Bydgoszczy (wystąpi 15 września o godz. 19.00 z Orkiestrą Symfoniczną FP pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, zaprezentują słynne arie z oper m.in. Verdiego, Pucciniego i Bizeta). Są jeszcze w sprzedaży bilety – można je kupić w kasie filharmonii i na www.bilet24.pl.

Festiwal potrwa do 6 października, zaplanowano jedenaście różnorodnych koncertów (program – tutaj).

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego