Bydgoski Festiwal Muzyczny 13 wrz 2017 | Magdalena Gill
Światowa gwiazda i czescy święci. Zaczyna się 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Aleksandra Kurzak/fot. Materiały filharmonii

Aleksandra Kurzak – śpiewaczka związana z m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Schola Gregoriana Pragensis to wykonawcy pierwszych dwóch koncertów 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.

Inauguracja 55. BFM pod hasłem „KONTRASTY. Polska i sąsiedzi” odbędzie się w piątek (15 września) o godz. 19.00 w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Imprezę otworzy sopran Aleksandra Kurzak – gwiazda największych na świecie scen operowych.

Opera w filharmonii
Aleksandra Kurzak ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Była laureatką konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie, jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako Zuzanna w „Weselu Figara” na scenie Opery Wrocławskiej. Już w wieku 27 lat wystąpiła w dwóch najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata – Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Royal Opera House (Covent Garden) w Londynie. Obecnie artystka regularnie występuje na najważniejszych scenach i estradach świata.

W Bydgoszczy Aleksandra Kurzak wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną FP pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Wykona arie ze znanych oper m.in. Verdiego, Pucciniego czy Bizeta. Melomani będą mieli okazję nie tylko posłuchać gwiazdy. Trwa sprzedaż biletów VIP, które gwarantują udział w koncercie, a potem spotkanie w restauracji No1 i 4-daniową kolację w towarzystwie śpiewaczki (ilość miejsc jest ograniczona).

Muzyka w kolegiacie w Kruszwicy
Podczas kolejnego festiwalowego koncertu pt. „Średniowieczny głos czeskich świętych”, zaplanowanego w niedzielę (17 września) o godz. 17.00 w kolegiacie św. Piotra i Pawła w Kruszwicy wystąpi Schola Gregoriana Pragensis, pod kierownictwem Davida Ebena. W programie - „Bohemorum Sancti” - Czescy święci w Niebiańskim Jeruzalem, czyli hołd złożony głównym patronom - św. Wojciechowi,  św. Ludmile, św. Prokopowi i św. Wacławowi.

Schola Gregoriana Pragensis została założona w 1987 r. przez Davida Ebena. Jej działalność koncentruje się na semiologicznej interpretacji chorału gregoriańskiego, bazując na najstarszych źródłach neumatycznych z IX-XI wieku, jak i na oryginalnej czeskiej tradycji śpiewu gregoriańskiego, włączając w to wczesną polifonię. Zespół wiele koncertuje i nagrywa w Czechach i za granicą. Jego nagrania wyróżniane były wielokrotnie renomowanymi nagrodami. Dzięki intensywnym studiom nad średniowiecznymi źródłami w repertuarze Scholi znajduje się wiele rzadkich, nowo odkrytych kompozycji z wieków od XIII do XV. Szerokie spektrum repertuaru obejmuje także muzykę współczesną.
Bilety na przejazd z Bydgoszczy do Kruszwicy i z powrotem w cenie 10 zł można nabyć w kasie FP (liczba miejsc ograniczona). Melomani, którzy zakupią bilety na koncert i przejazd, w cenie będą mieli także wejście na Mysią Wieżę w Kruszwicy oraz rejs statkiem Rusałka po Gople. Wyjazd z parkingu przy ul. Staszica o godz. 13.30.

Festiwal potrwa do 6 października, zaplanowano jedenaście koncertów. Bilety są w sprzedaży w kasie FP oraz na stronie.www.bilety24.pl. Szczegółowy program –tutaj.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego