Filharmonia Pomorska 21 sie 2017 | Redaktor
Bydgoscy symfonicy zagrają hity Breakoutu

Tadeusz Nalepa z synem/fot. Materiały filharmonii

Przeboje legendarnego zespołu Breakout po raz pierwszy zabrzmią symfonicznie. W bydgoskiej filharmonii, podczas koncertu upamiętniającego Tadeusza Nalepę i Mirę Kubasińską, wystąpi m.in. syn tej pary – Piotr Nalepa.

Koncert na pożegnanie wakacji – „Piotr Nalepa Breakout Tour Symfonicznie” odbędzie się w piątek (25 sierpnia) w bydgoskiej filharmonii. To projekt upamiętniający Tadeusza Nalepę – z okazji 10. rocznicy śmierci artysty, i Mirę Kubasińską – liderów grupy Breakout, pionierów rzeszowskiej sceny bluesowej.

Ojciec polskiego bluesa urodził się w 1943 r. w Zgłobniu koło Rzeszowa. W 1965 założył grupę Blackout, a trzy lata później Breakout, z którą w ciągu 13 lat nagrał 10 płyt. W skład Breakoutu weszła większość muzyków pierwszej grupy: Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Mira Kubasińska (śpiew), Janusz Zieliński (gitara basowa), Krzysztof Dłutowski (organy) oraz Józef Hajdasz (perkusja). Zespół oficjalnie istniał do 1982, kiedy to lider Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. Do dnia dzisiejszego Breakout był reaktywowany jeszcze wiele razy z okazji różnych imprez czy koncertów.

Tadeusz Nalepa zmarł 4 marca 2007 r., Mira Kubasińska odeszła 25 października 2005 roku.
Podczas bydgoskiego koncertu zostaną zaprezentowane kultowe utwory Breakoutu, w niezwykłych, symfonicznych aranżacjach (wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej) skomponowanych specjalnie na tę okazję przez Michała Jurkiewicza dla zespołu koncertowego oraz orkiestry. Zabrzmią m.in.: „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Pomaluj moje sny”, „Co stało się kwiatom”, „Gdybyś kochał hej!”.

Na podium dyrygenckim stanie Wiesław Pieregorólka. To artysta, który w IV Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej zdobył Grand Prix, co zapoczątkowało jego współpracę z wieloma wybitnymi postaciami polskiego jazzu. Potem, będąc jeszcze studentem kompozycji i aranżacji w Akademii Muzycznej w Katowicach założył big-band, w którego szeregach zasiadali zarówno studenci, jak i wykładowcy akademii. Wkrótce jego zespół został uznany za jedyną prawdziwie jazzową orkiestrę w Polsce. W 1983 r. ukończył studia z wyróżnieniem. Pisał i nagrywał głównie orkiestrową muzykę jazzową, ale nie stronił też od lżejszej muzyki. W 1990 roku działalność orkiestry została zawieszona, a Wiesław Pieregorólka wyjechał na kilka lat do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do kraju poświęcił się głównie działalności fonograficznej. Jego zainteresowania aranżacyjne i instrumentacyjne skręcały coraz bardziej w kierunku orkiestry symfonicznej i składów instrumentalnych jej podobnych. Dzisiejszy jego skład to kombinacja doświadczenia i młodości. Stąd – obok Wojciecha Karolaka, Henryka Miśkiewicza i Roberta Majewskiego – usłyszeć można m.in. Grzecha Piotrowskiego, Roberta Lutego, Jacka Namysłowskiego, Roberta Murakowskiego, Michała Barańskiego czy Michała Tomaszczyka, niekwestionowaną czołówkę polskiego jazzu młodego pokolenia.

Koncert odbędzie się 25 sierpnia o godz. 19.00 w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” przy ul. Magnuszewskiej 8.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor