Filharmonia Pomorska 17 lis 2017 | Redaktor
Chóry z całej Polski w bydgoskiej filharmonii

Materiały Pałacu Młodzieży

Ogólnopolski Konkurs Chórów a' Capella Dzieci i Młodzieży odbędzie się w weekend w Bydgoszczy już po raz 37. To największy i najbardziej renomowany konkurs chóralny w Polsce adresowany do najmłodszych.

Organizowane przez Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży „Pałac” wydarzenie potrwa od 18 do 19 listopada. W tej edycji, w przesłuchaniach konkursowych udział weźmie ponad sześciuset młodych chórzystów z całej Polski, m.in., Nowego Sącza, Gniewu, Ostrołęki, Lublina i Białegostoku. Nasze województwo reprezentować będą chóry z Lubicza i Grudziądza.

Wszystkie koncerty konkursowe są otwarte dla publiczności i będzie można ich posłuchać w Filharmonii Pomorskiej. Rozpoczną się w sobotę 18 listopada o godz. 9.00 i trwać będą do 17.00. Największym wydarzeniem chóralnej rywalizacji będzie koncert galowy, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej 19 listopada o godz. 12.00. – Jest to niezwykłe widowisko multimedialne, czas wielkich przeżyć artystycznych i podniosłych momentów. Jego mocnym akcentem będą z pewnością „Gaude Mater Polonia” czy hymn Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży – wykonywane równocześnie przez sześćset osób! – zapowiadają organizatorzy.

Koncert zakończy ceremonia rozdania chórom Złotych, Srebrnych i Brązowych Kamertonów. Najlepsze z zespołów otrzymają także nagrody ministra edukacji narodowej oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na wydarzenie to obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w Pałacu Młodzieży.

Jak podkreślają młodzi uczestnicy konkursu, coroczne spotkania to okazja do wielu wzruszeń, obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie, a także poznania osób, z którymi można dzielić muzyczną pasję. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Capella to dla biorących w nim udział dzieci i młodzieży nie tylko walka o nagrody, ale też uczestnictwo w wydarzeniu, na które pracują przez cały rok.

Konkurs ma również charakter edukacyjny. 18 listopada o godz. 20.00 w Pałacu Młodzieży zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty dla dyrygentów i nauczycieli muzyki, do udziału w których organizatorzy zapraszają także bydgoskich pedagogów. W tym roku spotkanie zatytułowane „Rozśpiewanie jako forma kształcenia wokalnego” poprowadzi prof. Elżbieta Wtorkowska.

Patronat nad konkursem objął minister edukacji narodowej oraz Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego. Wszystkie informacje na temat imprezy można znaleźć na stronie www.chory.palac.bydgoszcz.pl.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor