Dyrygent Antoni Wit: Dokonania Szwalbego znała cała Polska
fot. Anna Kopeć
- Andrzej Szwalbe miał ogromne dokonania i w Polsce było o tym głośno – tak wielkiego dyrektora Andrzeja Szwalbego wspomina dyrygent Antoni Wit w wydawnictwie „Naród sobie. 60 lat Filharmonii Pomorskiej”, który instytucja wydaje w tym tygodniu, z okazji jubileuszu swojego gmachu.
Inne z kategorii
Requiem znów zabrzmiało w bydgoskiej Filharmonii. Jak zwykle według Mozarta
11 listopada to również rocznica śmierci wielkiego wizjonera, Honorowego Obywatela Bydgoszczy, wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, kreatora życia muzycznego miasta, Andrzeja Szwalbego.
- Wiedzieliśmy, że to Szwalbe spowodował, że w Bydgoszczy wybudowano filharmonię, że miał też udział w powstaniu Biura Wystaw Artystycznych, zainicjował budowę opery – mówi Antoni Wit, w latach 1974-78 dyrektor artystyczny bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej w rozmowie z Magdaleną Gill.
Dobrze pamiętam ogrodzony plac w Bydgoszczy, gdzie miała powstać opera. Wreszcie, za moich czasów, dyrektor Szwalbe rozpoczął też starania o utworzenie Akademii Muzycznej i – jak widać – zrobił to z ogromnym sukcesem. Bydgoska uczelnia ma dziś poważne osiągnięcia, a kiedyś powstała jako skromna filia Akademii Muzycznej w Łodzi. Szwalbe założył też Capellę Bydgostiensis, zapoczątkował kolekcję zabytkowych instrumentów, kolekcję pomników, stworzył miasteczko muzyczne – prowadził wiele różnorakich inicjatyw i dzięki nim w Polsce był bardzo znany – dodaje Antoni Wit (późniejszy szef Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Orquesta Pablo Sarasate w Pampelunie).
Cały wywiad ukaże się w wydawnictwie „Naród sobie. 60 lat Filharmonii Pomorskiej”, który instytucja wydaje z okazji jubileuszu gmachu.
Uroczysty koncert z tej okazji odbędzie się 16 listopada o godz. 19.00. Wystąpią: Julia Kociuban - fortepian, Agata Szymczewska - skrzypce, Tomasz Warmijak - tenor, Orkiestra Symfoniczna FP i Chór Opery Nova, pod dyrekcją Antoniego Wita. Repertuar będzie taki sam, jak podczas koncertu inaugurującego nowy gmach, który odbył się 16 listopada 1958 roku. Znajdą się w nim: Uwertura do opery „Halka” Moniuszki, Fantazja polska Paderewskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza i Harnasie Szymanowskiego.