Maestro Penderecki patronem placu przed filharmonią [ZDJĘCIA]
mat. Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy/Facebook
Symfoniczne przeboje zabrzmiały w piątek (13 sierpnia) na placu przed Filharmonią Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Koncert był częścią uroczystości z okazji nadania placu przed budynkiem imienia Krzysztofa Pendereckiego.
Inne z kategorii
Requiem znów zabrzmiało w bydgoskiej Filharmonii. Jak zwykle według Mozarta
O nadaniu placu imienia wybitnego kompozytora w czerwcu zdecydowała Rada Miasta Bydgoszczy. „To głęboki i pełen estymy ukłon bydgoszczan w stronę wielkiego polskiego Artysty, Honorowego Obywatela Bydgoszczy” – czytamy na stronie Filharmonii na na Facebooku. Władze instytucji przypominają też, że miała zaszczyt wielokrotnie gościć Maestro Pendereckego w roli dyrygenta, a jego dzieła „nadal zajmują istotne miejsce w [jej] planach artystycznych”.
Podczas koncertu „Filharmonia pod gwiazdami” Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Pawła Kapuły wykonała utwory Krzysztofa Pendereckiego, Rossiniego, Bizeta, Brahmsa, Borodina, Griega i Ravela.
W uroczystości uczestniczyły zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz oraz przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska.
Bilety na plenerowy koncert były bezpłatne, można było z wyprzedzeniem odebrać je w kasie filharmonii.
Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy, zm. 29 marca 2020 w Krakowie) był wybitnym kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Do jego najbardziej znanych utworów należą „Ofiarom Hiroszimy – Tren”, „Pasja według św. Łukasza”, „Polskie Requiem” oraz III Symfonia. Po jego muzyke wielokrotnie sięgali filmowcy. Za swoją pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa.
W 2009 r. został honorowym obywatelem Bydgoszczy.
Zdjęcia: B. Bobińska i M. Kledzik (Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy/Facebook - za zgodą)