Filharmonia Pomorska 27 maj 2021 | Redaktor
„Mesjasz”. Muzyczno-filmowe upamiętnienie kardynała Wyszyńskiego [ZWIASTUN]

mat. Filharmonii Pomorskiej

Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert online w 40. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Fragmenty oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla będą łączyć się w całość z impresjami filmowymi Mateusza Buławy.

28 maja 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. Tego dnia o 19.00 na kanale YouTube bydgoskiej filharmonii premierę będzie mieć „specjalne wykonanie wyboru arii i chórów z monumentalnego oratorium  »Mesjasz« Georga Friedricha Händla w formie dedykowanej młodemu odbiorcy (...)” - zapowiadają organizatorzy. 

Kierownikiem muzycznym koncertu jest Kai Bumann, reżyserem Bogusław Sobczuk, aktor, dziennikarz i konferansjer. Partie solowe śpiewają: Ingrida Gápová – sopran, Kacper Szelążek – kontratenor, Rafał Bartmiński – tenor, Artur Janda – bas. Partie chóralne wykonuje Polski Chór Kameralny przygotowany przez Jana Łukaszewskiego.
 
W wydarzeniu bierze udział także Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, rozpoczynająca w ten sposób obchody 60-lecia swojego istnienia.

Nagranie zrealizowano w sali im. Artura Rubinsteina Filharmonii Pomorskiej.

W postprodukcji, w której zawarte zostaną obszerne fragmenty oratorium, wykorzystamy impresje filmowe przygotowane przez młodego, niezależnego reżysera krótkometrażowych filmów dokumentalnych Mateusza Buławę. Będą one artystycznym przełożeniem biblijnych treści zawartych w Händlowskim dziele na język współczesnego obrazu, do którego przywykli youtuberzy. Wrażliwość współczesnego odbiorcy nastawiona jest na język szybko zmieniających się obrazów i krótkich, jednoznacznych komunikatów

- czytamy na stronie Filharmonii Pomorskiej.

Dla wzruszenia głębokich pokładów odczuwania sięgamy po medium pozwalające na dialog artystyczny pomiędzy muzykami i filmowcem, którzy własnym, autonomicznym językiem werbalizują treści biblijne. Historyczne przesłanie zawarte w wersetach Mesjasza połączone z muzyką mistrza baroku w wykonaniu współczesnych muzyków i obrazem rzeczywistości „tu i teraz” ma ogromne szanse na wskazanie uniwersalnych dla człowieka wartości w dostępnej formie

- dodają organizatorzy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor