Filharmonia Pomorska 11 gru 2017 | Redaktor
Stabat Mater. Koncert pamięci ofiar stanu wojennego

Bartosz Olejnik/fot. Dorota Wilczyńska-Sztyma

„Barokowe perełki” znajdą się w programie koncertu dedykowanego pamięci ofiar stanu wojennego, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w środę (13 grudnia).

Wystąpi Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Bartosza Olejnika oraz soliści.
Na początek koncertu zabrzmi  Stabat Mater - dzieło odnalezione w latach 30. przez Alfreda Casellę w turyńskiej Bibliotece Narodowej. Utwór jest najwcześniej datowaną religijną kompozycją Vivaldiego.  


Kolejnym utworem będzie Koncert na skrzypce i obój d-moll Bacha. W partiach solowych wystąpią Marek Swatowski - oboista Orkiestry Symfonicznej FP i Waldemar Kośmieja - koncertmistrz bydgoskich kameralistów.


Ponadto w programie znajdzie się także aria „Cara sposa” z „Rinalda” - najpopularniejszej z oper Händla za jego życia oraz Concerto grosso nr 8 Corellego pt. „Boże Narodzenie”. Partie wokalne zaśpiewa Michał Sławecki, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Głos tego śpiewaka - nieczęsto spotykany kontratenor sopranowy, jest bardzo ceniony nie tylko w Polsce.
Bartosz Olejnik, który poprowadzi koncert, jest czynnym altowiolistą i dyrygentem. Swój warsztat dyrygencki kształcił zarówno w kraju, jak i za granicą. W dziedzinie dyrygentury współpracuje z Operą Na Zamku w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku,  Capellą Bydgostiensis, a ostatnio przygotowywał Polską Orkiestrę Muzyki Filmowej do koncertu z Andreą Bocellim.
Koncert odbędzie się w środę (13 grudnia) o godz. 19.00. Bilety można kupić w kasie Filharmonii Pomorskiej oraz na stronie www.bilety24.pl.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor