Filharmonia Pomorska 13 paź 2020 | mk
„Te Deum” Herdzina zabrzmi w Filharmonii Pomorskiej [ZAPOWIEDŹ]

Krzysztof Herdzin, fot. Anna Kopeć, archiwum

Proszę traktować te współbrzmienia jako moje podziękowanie za obecność Jana Pawła II w naszym życiu - zapowiada Krzysztof Herdzin. W piątek (16 października) w bydgoskiej filharmonii odbędzie się prawykonanie jego „Te Deum”.

To już kolejny, po „Requiem”, utwór sakralny bydgoskiego kompozytora. „Te Deum” powstało na zamówienie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Nasz region jest jedynym, którego patronem oficjalnie został Papież-Polak.

- Łaciński tekst tego chwalebnego hymnu wprowadza wyjątkową atmosferę obcowania z sacrum - tłumaczy Herdzin. - Całość jest ciągłym poszukiwaniem, dążeniem do zrozumienia Absolutu. W świecie, w którym coraz bardziej króluje bezideowość, dla mnie ważny  jest powrót do Sacrum, do korzeni i tradycji, bezwzględna miłość do ludzi i współodczuwanie.

„Te Deum” zostało podzielone na trzy części. - Przeplatają się w nim fragmenty podniosłe i uroczyste z refleksyjnymi i medytacyjnymi - wyjaśnia Herdzin.

Utwór wykonają Iwona Hossa (sopran), Adam Zdunikowski (tenor), Polski Chór Kameralny oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor.

Przed wieńczącym koncert prawykonaniem zabrzmią dwa inne utwory Herdzina: „Hymn o św. Albercie Chmielowskim” oraz „Trzy Korony na smyczki”.

Początek koncertu 16 października - w 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża - o godz. 19.00. Wydarzenie będzie transmitowane online na kanale Filharmonii Pomorskiej na YouTube.

Krzysztof Herdzin urodził się w Bydgoszczy w 1970 roku; jest pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, multiinstrumentalistą. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu J. Sulikowskiego i K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993); wykłada na macierzystej uczelni. - Jako chyba jedyny w Polsce artysta z powodzeniem łączy tak intensywną działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop, w wymagających kompletnie dalekich od siebie kompetencji i doświadczeń rolach: kompozytora muzyki współczesnej, orkiestratora muzyki filmowej, dyrygenta symfonicznego, pianisty jazzowego, pianisty kameralisty, autora piosenek, producenta płyt, wykładowcy akademickiego - czytamy na stronie akademii. 

Na podstawie: Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

mk Autor