Ważny dzień dla Filharmonii Pomorskiej! Marszałek: „Praktycznie rozpoczynamy rozbudowę”
fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
13 maja władze Filharmonii Pomorskiej podpisały umowę z firmą Kozień Architekci. Zgodnie z nią biuro, które przygotowało zwycięski projekt rozbudowy i modernizacji gmachu, zacznie prace nad dokumentacją projektową.
Inne z kategorii
Requiem znów zabrzmiało w bydgoskiej Filharmonii. Jak zwykle według Mozarta
– Od teraz praktycznie rozpoczynamy rozbudowę Filharmonii Pomorskiej, inwestycję, na którą czekają melomanii i artyści, pracownicy tej wspaniałej instytucji – powiedział przed filharmonią marszałek województwa Piotr Całbecki.
– Wiem, w jakich warunkach państwo pracują. (...) To, co się tu właśnie rozpoczyna, to rewolucja, nowy rozdział w historii naszej filharmonii. Dziękuję autorom koncepcji rozbudowy, odważnej i jednocześnie pozostającej w wielkiej pokorze wobec obiektu, który już istnieje. Świątynia sztuki musi przemawiać również formą architektoniczną. Myślę, że osiągniemy ten efekt – dodał.
fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
Dziękował także dyrekcji FP za koordynację przedsięwzięcia, a prezydentowi Rafalowi Bruskiemu i Radzie Miasta Bydgoszczy oraz parlamentarzystom za przychylność i wsparcie.
Kiedy finał?
Przygotowanie inwestycji zaczęło się w 2016 roku. Program funkcjonalno-użytkowy rozbudowy opracowała w 2017 r. poznańska firma Sound & Space, a w ubiegłym roku rozstrzygnięto konkurs na koncpecję architektoniczną. Dokumentacja ma być gotowa za 19 miesięcy, następnie przyjdzie czas na wyłonienie wykonawcy.
fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
– Optymistycznie patrząc, w czerwcu 2023 roku wbita może być pierwsza łopata. Sam proces budowy potrwa 36 miesięcy, zatem 46. Bydgoski Festiwal Muzyczny w roku 2026 może zabrzmieć już w rozbudowanej i wyremontowanej siedzibie Filharmonii – powiedział dyrektor filharmonii Maciej Puto.
Rewolucja dla widzów i artystów
Obok obecnego gmachu ma powstać drugi, z salą kameralną z widownią dla 350 osób, estradą dla 30-osobowej orkiestry i 30-osobowego chóru oraz zapleczem dla artystów. – Zaplanowany został też system podziemnych parkingów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji – przekazuje rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Beata Krzemińska.
Wizualizacje autorstwa pracowni Kozień Architekci, za: Bydgoszcz.pl
Główny gmach czeka modernizacja. Sala koncertowa ma zostać wyremontowana w sposób, który nie naruszy jej znakomitej akustyki. – Pojawią się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni – dodaje rzeczniczka.
Koszt opracowania dokumentacji, który zostanie pokryty z budżetu województwa, to 14 mln złotych. Wartość całego przedsięwzięcia szacowana jest na 210 milionów złotych.