„Pokaż nam Ojca” – Jezus objawia Boga. Co oznacza ta odpowiedź dla nas? [NIEDZIELA]
![„Pokaż nam Ojca” – Jezus objawia Boga. Co oznacza ta odpowiedź dla nas? [NIEDZIELA]](/photo/article/w770/29429.jpg)
Wieczernik Jerozolimski. Fot. Wikipedia
W czwartą niedzielę po Wielkanocy liturgia przypomina słowa Jezusa z Wieczernika – fragment Jego pożegnalnej mowy do uczniów. To niezwykły moment, w którym Chrystus odsłania przed nimi tajemnicę swojej Boskiej tożsamości. Filip mówi: „Panie, pokaż nam Ojca”, a Jezus odpowiada: „Kto Mnie widzi, widzi i Ojca”. Co oznacza ta odpowiedź? Czy Jezus naprawdę objawia Boga? Dlaczego czyni wyrzut Filipowi, skoro ten szczerze pragnie poznać Ojca? Co o tym fragmencie mówią święci Hilary z Poitiers, Augustyn i Jan Chryzostom?
Inne z kategorii
Życie triumfuje nad śmiercią [NA NIEDZIELĘ]
Miłosierdzie bez taniej pobłażliwości. O co naprawdę chodzi w tę niedzielę?"
W czwartą niedzielę po Wielkanocy liturgia przypomina słowa Jezusa z Wieczernika – fragment Jego pożegnalnej mowy do uczniów. To niezwykły moment, w którym Chrystus odsłania przed nimi tajemnicę swojej Boskiej tożsamości. Filip mówi: „Panie, pokaż nam Ojca”, a Jezus odpowiada: „Kto Mnie widzi, widzi i Ojca”.
Filip i jego pragnienie zobaczenia Ojca
Prośba Filipa: „Panie, pokaż nam Ojca” wyraża głębokie pragnienie poznania Boga. Jednak Jezus odpowiada mu z wyrzutem: „Tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś, Filipie?” Dlaczego Jezus czyni wyrzut Filipowi, skoro ten szczerze pragnie poznać Ojca?
Komentarze Ojców Kościoła
Święty Hilary z Poitiers zauważa, że to oświadczenie musiało wstrząsnąć apostołami, a w szczególności Filipem. Jezus dotąd przecież bardzo oszczędnie mówił kim jest. Dopiero w tej pożegnalnej mowie, oświadcza wprost, że jest jedno z Ojcem. Ale Filip nie rozumie.
Święty Augustyn komentuje, że Filip nie pojmuje jeszcze, że mógłby z takim samym skutkiem powiedzieć: „Pokaż nam siebie”. Chrystus odpowiada, by rozjaśnić jego umysł: „Tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś, Filipie?”
Święty Jan Chryzostom na swój sposób usprawiedliwia apostoła Filipa. Filip, widząc Syna cielesnymi oczami, chciał widzieć Ojca w ten sam sposób. Może pamiętał słowa proroka: „Ujrzałem Pana” (Iz 6,1), dlatego powiedział: „Pokaż nam Ojca”. Pan nie gani go za pragnienie niemożliwego, ale za to, że jeszcze nie zrozumiał, kim jest Syn. „Kto Mnie widzi, widzi i Ojca” — znaczy to nie widzenie cielesne, lecz duchowe poznanie istoty. Skoro Chrystus jest tej samej substancji co Ojciec, to widząc Jego, poznajemy Ojca.
Wiara i dzieła większe niż czynił Jezus
Jezus mówi dalej: „Wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła”. Następnie obiecuje: „Wy też będziecie takich dzieł dokonywać, a nawet dokonacie większych”. Święty Jan Chryzostom uważa to za dowód mocy Jezusa, że nie tylko sam może to czynić, ale może dać tę moc wierzącym w Niego.
Święty Augustyn wyjaśnia, że większa jest skala, zakres. Jezus działał wśród Żydów, apostołowie poszli do wszystkich narodów świata głosić Ewangelię. Wiara, która usprawiedliwia bezbożnego, jest sama w sobie dziełem Chrystusa. „Kto wierzy, ten czyni dzieła, które Ja czynię” – bo to On sprawia w nas tę wiarę, choć nie bez naszej woli.
Modlitwa za Ojczyznę
Dziś, w dniu wyborów, warto przypomnieć sobie słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Prośmy Boga o uzdrowienie i odnowienie naszej Ojczyzny.
Maksymilian Powęski