Finał majówki z Moniuszką. Wielki festyn na wyspie
Od lewej Janusz Stanecki, Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, Maciej Figas, Ewa Stąporek-Pospiech, Małgorzata Grela/ fot. Anna Kopeć
5 maja (niedziela) odbędzie się festyn z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Poświęcona kompozytorowi impreza na Wyspie Młyńskiej zakończy majówkę w naszym mieście.
Inne z kategorii
Przypadające 5 maja urodziny kompozytora to kulminacyjny punkt obchodów Roku Moniuszkowskiego w całym kraju.
- Chcielibyśmy, aby te obchody odbyły się w sposób szczególny, podkreślając nie tylko obecność Stanisława Moniuszki w naszej kulturze, ale także szczególny charakter tego dnia, w który wszyscy będziemy świętować jego urodziny - mówiła Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, regionalny pełnomocnik ds. obchodów Roku Moniuszkowskiego, podczas konferencji prasowej w Operze Nova.
Na miejsce świętowania wybrano Wyspę Młyńską. - Nie moglibyśmy nie wykorzystać tego atutu, jakim jest wyspa i przyzwyczajanie bydgoszczan do imprez plenerowych - wyjaśniła.
Zarówno ona, jak i pozostali uczestnicy konferencji przywitali media ubrani po szlachecku. - Proszę się nie dziwić, że na wyspie pojawi się tłumek wykonawców w takich strojach - zapowiadał dyrektor opery Maciej Figas. - To one najbardziej kojarzą nam się z operami Stanisława Moniuszki. Mają utrzymać odpowiedni klimat.
Zamiarem organizatorów jest zintegrowanie środowisk artystycznych, zarówno profesjonalnych muzyków, jak i zainteresowanie tych, którzy muzyką zajmują się amatorsko. Impreza na Wyspie Moniuszki, bo tak będzie nazywała się w czasie obchodów, dedykowana jest wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy i okolic, aby nawet ten, kto nie kojarzy Moniuszki, mógł zapoznać się z jego twórczością.
Klamrą spinającą imprezę są dwa koncerty w wykonaniu zespołów Opery Nova. O godz. 12.00 zaplanowano godzinny przekrój „Halki” w wykonaniu solistów chóru i orkiestry pod dyrekcją Jagody Wyrwińskiej, a o 17.00 przekrój „Strasznego dworu” - premiery, która pod koniec kwietnia zainauguruje 26. Bydgoski Festiwal Operowy. Te dwa wydarzenia odbywać się będą w amfiteatrze przy Operze Nova, reszta festynu będzie miała swoją kontynuację na wyspie.
fot. Anna Kopeć
Podczas festynu wystąpią chórzyści ze szkół podstawowych, m.in. Chór Rubinki z PZSM im. A. Rubinsteina, który wykona pieśń „Prząśniczki” w aranżacji rozrywkowej. Na scenie Wyspie Młyńskiej pojawią się także laureaci konkursu na najlepszą interpretację pieśni Moniuszkowskich zorganizowanego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Do obchodów przyłączą się również zespoły akademickie i dwa najlepsze chóry męskie Oddziału Bydgoskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - Chór Echo z Grudziądza oraz Chór Moniuszki ze Żnina. Będzie można usłyszeć chóry dziecięce z Zespołu Szkół nr 8 w oraz SP nr 38 z Bydgoszczy. Na scenie pojawią się także trzy chóry akademickie – Chór Kameralny Akademii Muzycznej, chór Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz chór Akolada Bydgoskiej Szkoły Wyższej. Chórom towarzyszyć będzie orkiestra wojskowa pod dyrekcją majora Dominika Sierzputowskiego. Orkiestra wojskowa na tę okazję również przygotowała własny program artystyczny - nowe opracowania dzieł Stanisława Moniuszki na orkiestrę dętą.
Co ciekawe, wśród wykonawców pojawi się Steve Nash, artysta, który elektronicznie spreparuje
muzykę Moniuszki. Przy pomocy dj-ów i gramofonów pokaże, w jaki sposób można dzisiaj nowocześnie podejść do twórczości kompozytora. Wystąpi z kwartetem smyczkowym Opery Nova,
Organizatorzy zadbali o to, aby wydarzenie przyciągnęło nie tylko miłośników muzyki, ale wszystkich lubiących dobrą zabawę na świeżym powietrzu. Wyspa zamieni się w biesiadę moniuszkowską, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie. To wszystko w odpowiednim anturażu plastycznym przygotowanym przez Mariusza Napierałę - scenografa, a także operową pracownię plastyczną.
W przedsięwzięcie angażuje się nie tylko środowisko muzyczne, ale także instytucje niezwiązane z muzyką. Uczniowie z Liceum Plastycznego do akcji włączyli się poprzez opracowanie plastyczne elementów scenografii, które zostaną wykorzystane podczas imprezy.
Koordynatorami obchodów są Małgorzata Grela, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Maciej Figas, dyrektor Opery Nova, Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, regionalny pełnomocnik ds. obchodów Roku Moniuszkowskiego, Janusz Stanecki, dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.
Sylwia Wojnarowska
Program
5 maja – Wyspa Moniuszki
Godz. 12.00, amfiteatr przy Operze Nova – przekrój z „Halki” Stanisława Moniuszki
Godz. 12.00- 18.00, Wyspa Młyńska - występy chórów, Biesiada Moniuszkowska
Godz. 17.00, amfiteatr przy Operze Nova – przekrój ze „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki