Opera Nova 18 lis 2018 | Redaktor
„Marica” na sceniczne 25-lecie Małgorzaty Greli

HRABINA MARICA. Opera Nova. W roli tytułowej Małgorzata Grela/ fot.Marek Chełminiak

Sopranistka Małgorzata Grela rolą „Hrabiny Maricy” uczci jubileusz pracy w Operze Nova. Spektakl z okazji 25-lecia odbędzie się w sobotę 24 listopada. A dziś (18 listopada) jubilatkę będzie można usłyszeć w „Wiatraku”.

Małgorzata Grela jako Meg Page w „Falstaffie”/fot. Marek Chełminiak

– Pełna temperamentu scenicznego, obdarzona urokliwym sopranem i urodą amantki, podbija publiczność bydgoskiej opery. Mimo dorobku kilkudziesięciu kreacji wokalnych i ćwierćwiecza prześpiewanego na scenie Opery Nova wygląda na rówieśnicę swych studentek – tak Grelę opisuje Ewa Chałat, rzeczniczka bydgoskiej opery. Dodaje, że to Grela – nie tylko solistka, ale i nauczyciel akademicki – jest spiritus movens studenckich spektakli operowych. Studenci za nią przepadają. – Zawsze ma dowcip w zanadrzu, energię i promienny uśmiech – dodaje rzeczniczka Ewa Chałat. 

Małgorzata Grela 25-lecie pracy artystycznej w Operze Nova będzie świętować w sobotę, 24 listopada, wykonując rolę tytułową w operetce „Hrabina Marica”. Operetkę Kálmána Opera Nova wystawiać będzie od czwartku 22 listopada do niedzieli 25 listopada. Będzie to już 90. przedstawienie tego tytułu. 

W piątek i niedzielę po raz pierwszy w roli Maricy wystąpi inna znakomita solistka bydgoskiej Opery, Magdalena Polkowska, która dotychczas wykonywała w tym przedstawieniu partię Lizy. W roli Tassila „zadebiutuje” Łukasz Załęski, a nowy solista, Bartłomiej Kłos, zaprezentuje się jako książę Populescu. 

Tymczasem dziś (18 listopada) „Wiatrak” zaprasza” na kolejny koncert Akademii Muzycznej, tym razem poświęcony muzyce operowej, operetkowej i musicalowej. Koncert odbędzie się o godz.16.00 w sali widowiskowej Domu Jubileuszowego Jana Pawła II (ul. Bołtucia 7). Sopranistce towarzyszyć będą studenci klasy śpiewu, a przy fortepianie zsiądzie Adam Rogala.

Świętująca jubileusz Małgorzata Grela solistką Opery Nova jest od 1993 roku. Debiutowała partią Mi w operetce „Kraina uśmiechu” F. Lehára. 

W 1993 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie Ireny Maculewicz-Żejmo. Jest laureatką II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju oraz półfinalistką II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Warszawie. 

Brała udział w wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych, m.in.: na Festiwalu Mozartowskim (Roubaix) we Francji wykonywała partię Paminy w „Czarodziejskim flecie”, na Festiwalu Sommerfestspiele (Xanten) w Niemczech śpiewała rolę Mi w „Krainie uśmiechu” i Arseny w „Baronie cygańskim”. Z zespołem bydgoskiej opery występowała także w Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Luksemburgu. 

Wykonuje z upodobaniem repertuar kantatowo-oratoryjny, partie sopranowe w „Requiem” i „Mszy Koronacyjnej” W. A. Mozarta, w „Glorii” A. Vivaldiego, „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego, „Nelson Messe” J. Haydna. Występuje na koncertach galowych i kameralnych imprezach. W roku 2002 uzyskała stopień doktora, a w roku 2009 – doktora habilitowanego i w tym samym roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel śpiewu na wydziale Wokalno- -Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W 2012 r. została dziekanem tego wydziału. Od 2014 r. jest dyrektorem Międzynarodowego Operowego Forum Młodych. Jej prawdziwą pasją jest działalność pedagogiczna, czego dowodzą liczne nagrody jej studentek na Międzynarodowych Konkursach Wokalnych.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor