Opera Nova 13 gru 2017 | Redaktor
Muzycy wypatrują gwiazdy. Dwa adwentowe koncerty w operze

Kwartet dęty blaszany „Spec Brass”/Facebook

Muzycy orkiestry Opery Nova wystąpią podczas dwóch kameralnych koncertów w najbliższą sobotę i niedzielę (16 i 17 grudnia) zatytułowanych „Wypatrując gwiazdy…”.

Artyści na co dzień pracujący w operze, postanowili zaprezentować swe umiejętności jako kameraliści, soliści i aranżerzy. - Na program koncertów złożą się utwory, które swoją tematyką  nawiązują do urody  zimowego krajobrazu, ciszy adwentowego oczekiwania, tradycji polskiej  Wigilii oraz radości i blasku świąt – zapowiada Ewa Chałat z działu promocji Opery Nova.
Wystąpią dwa zespoły - kwartet smyczkowy „Virtuoso” oraz kwartet dęty blaszany „Spec Brass”. W pierwszej części zabrzmią utwory doby baroku, kompozycje Czajkowskiego i Piazzolli, w drugiej - kolędy i  przeboje muzyki popularnej w aranżacjach Filipa Lipskiego, Łukasza Rafińskiego i Justyny Cieślak.
Partie solowe w „Zimie” Vivaldiego i Piazzolli wykonywać będzie Filip Lipski, który ukończył „Szkołę Talentów" w Poznaniu, a kontynuował edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. Tomasza Tomaszewskiego (koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie) oraz w Londynie, w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Utalentowany skrzypek (od 2015 r. solista Orkiestry Opery Nova) ma w swej karierze współpracę z zespołami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce i zagranicą.
- Jest głównym pomysłodawcą najbliższych koncertów. Publiczność pamięta go zapewne jako solistę w płomiennym  „Tangu” Piazzolli, wykonywanym na naszych galach sylwestrowych – informuje Ewa Chałat.
Łukasz Rafiński jest  absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym (trąbka) oraz na wydziale kompozycji, teorii muzyki i reżyserii dźwięku (reżyser dźwięku). Uczył się także gry na trąbce naturalnej (barokowej), u niemieckiego trębacza - Johanna Plietzscha. Od 2005 r. gra w orkiestrze bydgoskiej opery, a od 2013 współtworzy  kwartet „Spec Brass”.
Wykonawczynią  partii wokalnych będzie Jolanta Wagner (sopran). O oprawę słowną zadba Urszula Guźlecka, zaś specjalny nastrój wyczaruje projekcjami video Krystian Drywa, współpracujący wcześniej z operą przy powstawaniu spektakli „Sen nocy letniej” i „Magiczne zabawki”.
- Wszystko potrwa ok. 90 minut. W czasie przerwy będzie można nabyć  okolicznościowe specjały w bufeciku nawiązującym wystrojem do  tradycji europejskich adwentowych jarmarków – zapowiada Ewa Chałat.
Koncerty odbędą się w sobotę i niedzielę (16 i 17 grudnia) w sali kameralnej  im. prof. Krysiewiczowej w Operze Nova. Początek o godz. 18.00.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor