Opera Nova 10 cze 2017 | Andrzej Pawełczak
Opera Nova dogoni największe sceny na świecie

Opera Nova/fot. pit1233/Wikipedia

Nowa scena obrotowa, oświetlenie i nagłośnienie oraz nowe instrumenty – przede wszystkim koncertowy fortepian. Opera Nova zyska wyposażenie dorównujące standardom obowiązującym w najlepszych teatrach na świecie.

Budynek Opery Nova został oddany do użytku zaledwie dziesięć lat temu, ale większość wyposażenia jest znacznie starsza – niektóre urządzenia, a nawet instrumenty pamiętają jeszcze lata 80. minionego wieku. Konieczna jest ich modernizacja lub wymiana.
Nowy system komputerowego sterowania sceną będzie obsługiwał 50 urządzeń mechanicznych sceny. Będzie także diagnozował na odległość stan techniczny urządzeń za pomocą sieci internetowej. System ma zostać zainstalowany już w tym roku. Zapewni to możliwość podjęcia przedsięwzięć scenicznych, których obecnie nie można realizować.
Odnowiona zostanie podłoga sceny, która obecnie często nie wytrzymuje ciężaru wielotonowych scenografii, chociażby do takich spektakli jak „Potępienie Fausta”, czy „Baron cygański”.  W takich przypadkach konieczne jest zamocowanie na – już mocno zniszczonej – podłodze płyt i wkręcenie kilkuset śrub.
Scena obrotowa także zostanie wymieniona. Nowa będzie działać w oparciu o inteligentny system sterowania, będzie można zaprogramować jej ruchy we wszystkie strony.
Najdroższą częścią projektu jest zakup sprzętu oświetleniowego. Obecny system został zamontowany 20 lat temu i jest już tak wyeksploatowany, że często zawodzi. Wymienione zostanie wszystko – od pulpitu sterowniczego po najdrobniejsze sterowniki, a także stare reflektory. Oświetlenie w większości będzie już LED-owe. Całość ma kosztować około 3,9 mln zł.
Przeprowadzona zostanie także modernizacja nagłośnienia sceny głównej i kameralnej. W ramach projektu zakupione zostaną też słuchawki dla osób niedosłyszących.
Wymienione muszą zostać również instrumenty. Lista jest bardzo długa, potrzeba m.in. obojów, klarnetów i puzonów. Przy realizacji tego projektu jest także okazja kupić instrumenty, na które wcześniej opery nie było stać.  Chodzi przede wszystkim o fortepiany, a szczególnie o koncertowy, na którym mógłby zagrać każdy laureat Konkursu Chopinowskiego.
Dwa fortepiany i sześć pianin dotarło już do Opery Nova. – Fortepiany marki Yamaha znajdą miejsca w salach prób orkiestry i chóru, natomiast pianina przeznaczone są do sali kameralnej im. prof. Krysiewiczowej, sal prób baletu oraz sal „Fidelio” i „Manru”, mieszczących się w  części kongresowej opery – informuje Ewa Chałat z działu promocji opery. – W czerwcu bydgoska scena wzbogaci się także o nową wiolonczelę, celestę i klawesyn.
Modernizacja opery będzie kosztować 13,5 mln zł, blisko 9,5 mln to dotacja z funduszy unijnych. Kolejne 1,8 mln będzie pochodzić z funduszy województwa, resztę wyłoży sama opera.
 – Numerem jeden projektu są remonty samego gmachu. W pierwszym etapie harmonogram prac obejmie podłogi w magazynie dekoracji wysokich. Remont odbędzie w przerwie między sezonami artystycznymi, tj. od 26 czerwca do 26 sierpnia 2017 roku – informuje Ewa Chałat.
Zakończenie wszystkich prac modernizacyjnych w Operze Nova planowane jest na koniec 2018 r.
Andrzej Pawełczak

Tagi Opera Nova