Opera Nova 26 mar 2019 | Redaktor
Poznajcie przodka Papkina. „Falstaff” w Operze Nova

fot. Anna Kopeć

Intryga miłosna wojaka-samochwała i znakomita muzyka Giuseppe Verdiego – bydgoska opera w marcu i kwietniu zaprasza na cztery wieczory z „Falstaffem”.

„Falstaff” to ostatnie dzieło Verdiego – skomponował je już jako 80-latek. Szefowa promocji bydgoskiej opery Ewa Chałat zaznacza jednak, że „próżno tu szukać gorzkiej refleksji czy żalu za utraconą młodością, przeciwnie – okazał się twórcą młodym duchem (…) Opera jest dowcipna, przekorna, a bohaterowie – muzycznie znakomicie scharakteryzowani” – pisze.

Libertto A. Boita bazuje na Szekspirowskich „Wesołych kumoszkach z Windsoru” oraz „Henryku IV” – to stąd pochodzi postać Falstaffa, wojaka-samochwała, który stał się inspiracją dla innych podobnych postaci w literaturze europejskiej – choćby Papkina czy pana Zagłoby.

„Nie sposób nie polubić Falstaffa, który budzi sympatię swoim życzliwym stosunkiem do życia, do samego siebie i posiada zadziwiającą umiejętność wychodzenia obronną ręką z wszelkich opresji” – pisze Ewa Chałat.

fot. Anna Kopeć

Realizacją bydgoskiego „Falstaffa” zajął się reżyser Maciej Prus, znany z wybitnych scenicznych adaptacji Szekspira: Ryszarda III” (1993), „Straconych zachodów miłości” (1994), „Juliusza Cezara” (1996), „Wieczoru Trzech Króli” (1996), „Króla Leara” (1998), „Komedii omyłek” (2003),Tymona Ateńczyka” (2007),Wiele hałasu o nic” (2008). Ma też w dorobku kilkanaście inscenizacji operowych. Na postać Falstaffa w bydgoskiej realizacji spojrzał w zupełnie nowy sposób.

Recenzję czytaj TUTAJ.

„Falstaff”, którego premiera odbyła się w Operze Nova w 2017 roku, został uhonorowany trzema Teatralnymi Nagrodami Muzycznymi im. Jana Kiepury. Wystawienia tej opery na polskich scenach zdarzają się niezmiernie rzadko – aktualnie oglądać można go tylko w Operze Nova, która zaprasza na cztery wieczory z tym tytułem: 30 marca (sobota), 1 (poniedziałek,), 5 (piątek) i 7 kwietnia (niedziela).

Orkiestrą Opery Nova dyrygować będzie Piotr Wajrak, a główne partie solowe wykonają kolejno: Leszek Skrla i Łukasz Goliński (Falstaff), Szymon Komasa i Sławomir Kowalewski (Ford), Anna Wierzbicka i Magdalena Polkowska (Alice Ford), Julia Pruszak i Aleksandra Wiwała (Nannetta), Małgorzata Ratajczak i Katarzyna Nowak-Stańczyk (Pani Quickly), Małgorzata Grela i Dorota Sobczak (Meg Page).

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor