Opera Nova 27 lut 2018 | Redaktor
„Romeo i Julia” na otwarcie 25. BFO

fot. Anna Kopeć

25. Bydgoski Festiwal Operowy rozpocznie się już w kwietniu. - Z okazji jubileuszu zadbaliśmy o wyjątkowe atrakcje - zapewnia dyrektor Opery Nova Maciej Figas. Publiczność zobaczy i usłyszy prawie samych zagranicznych gości.

Na inaugurację festiwalu Opera Nova przygotowała „Romea i Julię” Sergiusza Prokofiewa. To trzecia realizacja tego dzieła w historii bydgoskiej opery. – To balet arcytrudny jeżeli chodzi o warstwę muzyczną. Prokofiew był kompozytorem, który nie oszczędzał muzyków orkiestry – mówił dyrektor opery Maciej Figas, kierownik muzyczny spektaklu. Za choreografię odpowiada Paul Chalmer, znany bydgoskiej publiczności z realizacji „Dziadka do orzechów”. Scenografię przygotowała Diana Marszałek („Zniewolony umysł”), kostiumy – Agata Uchman. Reżyserię światła powierzono Maciejowi Igielskiemu, który będzie miał do dyspozycji 140 nowych aparatów oświetleniowych. – Od kilku miesięcy dysponujemy naprawdę dobrym wyposażeniem, nie musimy pożyczać sprzętu – przypomniał dyrektor Figas. W miesiącach letnich Opera Nova przeszła bowiem I etap modernizacji i otrzymała nowy sprzęt oświetleniowy.

 „Trzej Muszkieterowie”, fot. Łukasz Giza

Tuż po „Romeo i Julii” (21, 22 kwietnia) na deskach Opery Nova zobaczymy „Trzech Muszkieterów” z wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Musical z muzyką Krzesimira Dębskiego po raz kolejny przenosi widzów w świat powieści „płaszcza i szpady”. – Jesteśmy świadomi, że takie produkcje cieszą się wielkim zainteresowaniem, dlatego „Trzej muszkieterowie” zostaną wystawieni dwukrotnie, 24 i 25 kwietnia – wyjaśnił dyrektor Figas. Wrocławski Capitol to jedyny polski gość na jubileuszowej edycji festiwalu. Poza nim wystąpią wyłącznie teatry z zagranicy.

Jako pierwszy z zagranicznych gości zaprezentuje się zespół bułgarskiej Opery i Baletu w Sofii. 27 kwietnia zaprezentuje festiwalowej publiczności „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina. Opera historyczna oparta na „Słowie o wyprawie Igora” z sukcesami utrzymuje się w repertuarze sofijskiego zespołu od wielu lat.

Czesi natomiast do Bydgoszczy przywiozą „Pocałunek” – operę Bedřicha Smetany, pod kierownictwem muzycznym Jakuba Kleckera. – Kilkuletnią festiwalową „tradycją” jest przybliżanie dorobku naszych południowych sąsiadów, tym razem nieznanej szerzej w Polsce czeskiej opery komicznej – tłumaczą organizatorzy BFO. „Pocałunek” w wykonaniu Narodowego Teatru w Brnie będzie można zobaczyć w niedzielę 29 kwietnia.

„Pocałunek”, fot. Marek Olbrzymek

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu nie zabraknie także muzyki dawnej. Barokowa orkiestra Il giardino d'amore (Austria), grająca na instrumentach dawnych, zaprezentuje operę Jeana-Philippe'a Rameau „Naïs”, opowieść o walce bogów i miłości Neptuna do tytułowej nimfy Naïs.

Bydgoskiej publiczności orkiestra zaprezentuje wersję semi-stage, a nie pełen spektakl. – To z powodów technicznych – tłumaczy dyrektor Figas. Barokową opéra-ballet zobaczymy w poniedziałek 30 kwietnia.

Najbardziej nowoczesne propozycje podczas tegrorocznego BFO przedstawi Duński Teatr Tańca. Zespół z Danii gościem w bydgoskiej operze będzie po raz pierwszy, wystąpi 2 i 3 maja w balecie współczesnym. Pierwszego wieczoru zaprezentuje się w spektaklu „Kreda”, inspirowanym Księgą Koheleta i „Musica Adventus”, współczesną suitą na skrzypce Petrisa Vaskasa. 3 maja natomiast przedstawi „Czarny diament”, futurystyczną opowieść o jasnej i ciemnej stronie człowieka, ze zróżnicowaną co do stylów muzyką Andersa Trentemøllera. Obie produkcje reżyseruje Tim Rushton.

Jubileuszowy festiwal zakończy monumentalna realizacja „Herkulesa”, przygotowana przez z Narodowy Teatr w Manheim (Niemcy). Oratorium/dramat muzyczny Georga Friedricha Händla oparty na antycznej opowieści to „barokowe arcydzieło”. – Bernhard Forck, koncertmistrz Akademii Muzyki Dawnej w Berlinie, zatroszczy się o charakterystyczne händlowskie brzmienie orkiestry, zaś angielski reżyser Nigel Lowery przeniesie dzieło w scenerię średniowiecznego miasta – mówią twórcy festiwalu.

plakat XXV BFO, autor: Adam Pękalski

Równolegle do BFO będzie odbywać się Operowe Forum Młodych, organizowane przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa prac w konkursie „Opera Nova w przyszłości” promującym projekt „Modernizacja Opery Nova”, adresowanym do najmłodszych bydgoszczan. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas festiwalu.

Bilety na BFN, w cenie 150/100/60 zł, będzie można kupić od 5 marca, od 8.30, w kasie Opery Nova oraz online.

mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor