Uroki polszczyzny i opery. Familijny spektakl [ZDJĘCIA, RECENZJA]
Próba medialna „Operowego zawrotu głowy”, Opera Nova w Bydgoszczy, 5 listopada 2020 r./fot. Anna Kopeć
Znakomicie zaśpiewana, z dowcipem wykonana – tak można powiedzieć o dziecięcej minioperze na bydgoskiej scenie. Najmłodsi i rodzice na spektaklu będą dobrze się bawić, a przy okazji dowiedzą się kilku rzeczy o muzyce i... języku polskim.
Inne z kategorii
Familijny spektakl w reżyserii Anny Seniuk miał premierę w 2017 roku w Warszawie – wówczas pod tytułem „Operowo-językowy zawrót głowy”. Dla Opery Nova spektakl pod skróconym tytułem („Operowy zawrót głowy”) wyreżyserowała Magdalena Małecka-Wippich, autorka libretta i córka Macieja Małeckiego, który stworzył muzykę do tej produkcji.
Ideą była nauka przez zabawę. Młodzi widzowie z piosenek i dialogów bohaterów dowiadują się m.in., czym jest libretto, jak nazywają się poszczególne instrumenty, co to znaczy śpiewać „forte”, a co – „piano”.
– Dzieci mogą pewne rzeczy komentować, czasami zwracają się do naszych bohaterów, wykrzykują im rady: uważaj, nie idź tam, włóż kalosze... W tym spektaklu jest potencjał, by kontakt [z widzami] był bardzo żywy, bardzo dynamiczny – opowiadała przed trzema laty autorka sztuki.
Na dawce wiedzy o operze nie koniec. Dzieci będą zachęcone także do poprawnego posługiwania się językiem polskim – i ćwiczenia dykcji do słów wierszy-piosenek Małgorzaty Strzałkowskiej. Okaże się między innymi, że „w Szczebrzeszynie chrząszcz” nie brzmi w trzcinie – z czego innego Szczebrzeszyn już słynie...
Wykrzyknik! I Kropka.
Przewodnikami dzieci po świecie teatru muzycznego są Kropka (Julia Pruszak) – diwa operowa i Wykrzyknik (Janusz Żak), jej stremowany sceniczny partner. Konflikt między nimi i „przemądrzałość” królowej sceny to preteksty do wprowadzania kolejnych ciekawostek o polszczyźnie, m.in. właśnie przy pomocy wierszy Strzałkowskiej. Przepięknie wykonane przez solistów arie mają szansę zaszczepić w dzieciach miłość do opery.
Perypetie bohaterów komentuje chór-kwartet smyczkowy Opery Nova (Filip Lipski, Mateusz Bocheński, Justyna Cieślak, Mikołaj Wojciechowski), przekonująco i dowcipnie wywiązujący się z aktorskiego zadania.
Bydgoska realizacja została także wzbogacona udziałem tancerzy (Anna Bobrowska, Marta Kwaśniak, Krzysztof Górski, Konrad Przybytniak) – ubarwiających i dodających całości wiele komizmu. Ruch sceniczny, ekspresję z pewnością będą podziwiać nie tylko młodsi, ale i starsi widzowie.
Scenografia-majstersztyk
Spójności dodają spektaklowi scenografia i kostiumy zaprojektowane przez Martę Kodoniec. Ich główne elementy zostały podporządkowane „kropkowatości” (piłki – rekwizyty tancerzy, okrągła ozdoba włosów diwy) oraz „wykrzynikowatości” (prostopadłościany – rekwizyty, groteskowy, kanciasty garnitur). Wyjątkiem od „zasady kół i prostopadłościanów” są klasyczne, utrzymane w bieli kostiumy członków orkiestry – oddające atmosferę opery, nie tylko dziecięcej.
Jest minimalistycznie, a jednocześnie pięknie, dzięki czemu być może dzieciom będzie łatwiej skupić się na fabule i śpiewanych/wygłaszanych słowach. „Rysunek” jest czysty i przyjemny w odbiorze, nieprzeładowany, świetnie dopełnia sztukę.
Premiera online
„Operowy zawrót głowy” adresowany jest szczególnie do dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ale, jak zaznacza Opera Nova, „dorośli są mile widziani”. Z pewnością nie będą się nudzić – odkrywając m.in. przeznaczone wyłącznie dla starszych „smaczki”, np. muzyczne aluzje do znanych dzieł scenicznych – opery, musicalu, i z przyjemnością słuchając pięknych i pięknie wykonanych arii.
Spektakl, jak podkreślają twórcy, zakłada interakcję z młodą publicznością. Zamiast spotkania z widzami na żywo, tymczasem niemożliwego do zrealizowania, Opera Nova zaprasza na bezpłatny pokaz online. Premiera już w sobotę (14 listopada) o godz. 17.00.
Twórcy mają nadzieję, że miniopera będzie mogła zostać wystawiona na scenie już za kilka tygodni. Tymczasem zapraszają młodych widzów, którzy obejrzą spektakl online, do nadsyłania recenzji w formie audiowizualnej lub pisemnej na fanpage Opery Nova na Facebooku lub e-mail: media@opera.bydgoszcz.pl. Wśród autorów recenzji rozlosowane zostaną dwa komplety gadżetów: koszulki, kubki, podkładki z motywem „Coppelii”.
Zdjęcia: Anna Kopeć
Więcej fotografii w galerii poniżej.