Costa del Sol: wybrzeże słońca, wina i flamenco
Wybrzeże ciągnące się na zachód od stolicy prowincji Malagi, to niemal niekończący się pas kurortów i kompleksów wypoczynkowych/fot. Alfamar
W Andaluzji można odnaleźć wszystko, co kojarzy się z Hiszpanią: flamenco, corridę, kastaniety, białe wioski, piaszczyste plaże i hiszpańskie słońce. To najgorętszy i najbardziej słoneczny region Europy.
Inne z kategorii
Słoneczna Hiszpania. Polecimy z Bydgoszczy do Alicante
Wakacje na Cyprze z Bydgoszczy. Sprawdziliśmy ceny
To właśnie w Andaluzji, na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego, leży słynne Costa del Sol, oblewane wodami Morza Śródziemnego. Obejmuje brzeg od przylądka Gata do przylądka Taryfa w Cieśninie Gibraltarskiej.
Tutejsze Góry Betyckie biegnące równolegle do wybrzeży, w wielu miejscach dochodzą do samego morza.
Niewielkie obszary nizinne, głównie u ujść rzecznych, wykorzystywane są do upraw cytrusów, arbuzów, melonów i przede wszystkim winorośli. To tu produkuje się sławne w świecie słodkie wino typu malaga.
Krajobrazy, plaże i klimat od lat ściągają na Wybrzeże Słońca tłumy turystów. Na obszarze o długości prawie 300 km wybudowano setki hoteli, campingów, pól namiotowych i wiosek wakacyjnych. Plaże są tu w przeważającej części kamieniste i skaliste.Wybrzeże oferuje turystom 11 portów jachtowych, ze słynnym Puerto Banus na czele, szkoły windsurfingu, nurkowania i żeglarstwa, i 30 pól golfowych.
Do wyboru wachlarz plaż
Plaże na Costa del Sol – jest ich ponad 100 – najczęściej są szerokie, pokryte szarym piaskiem lub kamieniami. We wschodniej części wybrzeża w małych zatoczkach można znaleźć dzikie plaże, np. Rincon de la Victoria – chętnie odwiedzaną przez mieszkańców Malagi. Wśród licznych kamienistych i piaszczystych plaż położonych w zatoczkach i malowniczych klifów słynie Nerja.
Wybrzeże ciągnące się na zachód od stolicy prowincji Malagi, to niemal niekończący się pas kurortów i kompleksów wypoczynkowych.
Najczęściej odwiedzane miejscowości to: Torremolinos – pierwszy hiszpański kurort, wybierany głównie przez amatorów sportów wodnych i dyskotek, Fuengirola – zdominowana przez Anglików, głównie rodziny z dziećmi i emerytów, Santa Amelia i Los Boliches – jedne z najpiękniejszych plaż tej części wybrzeża.
Marbella to najbardziej ekskluzywny kurort Costa del Sol, z licznymi zaułkami, białymi domkami. Odwiedzają go rodziny królewskie, milionerzy i gwiazdy filmowe.
W Esteponie chętnie wypoczywają turyści poszukujący spokoju, a piękne piaszczyste plaże z żółtym piaskiem przyciągają rodziny z dziećmi.
Natomiast Costa Natura upodobali sobie naturyści. Do Costa del Sol zalicza się również skałę Gibraltaru (426 m n.p.m), miejsce, gdzie spotykają się Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim oraz Europa z Afryką. To zamorskie terytorium autonomiczne Wielkiej Brytanii. Spotkać tu można setki małpek wygrzewających się w słońcu lub wskakujących na ramiona turystów.
Sielskie domki i piękno natury
Na południu kraju warto zobaczyć „białe wioski Andaluzji” – około 30 miasteczek z uroczymi białymi domkami, tworzących jedną z najciekawszych tras turystycznych. Biel na błękitnym tle to dominujące barwy tego regionu. Jednym z najpiękniejszych miasteczek jest położona na wysokim wzniesieniu Yunguera – 55 km od Marbelli.
Na północ od Rondy leżą dwa kolejne: Olvera – wyróżniająca się zwartą zabudową oraz Setenil – którego białe domy wtłoczone są pod wąskie skały.
Najpiękniejsza trasa spacerowa prowadzi doliną rzeki Guadalevin do malowniczego miasta Rondy – domy przyklejone do stromych skalistych ścian wiszą nad ponadstumetrowym wąwozem El Tajo, który dzieli miasto na pół. Brzegi wąwozu spina XVIII-wieczny most Puente Nuevo. To „wiszące miasto” słynie z jednej z najstarszych (1785 r.) i największych aren walk byków.
W górach Sierra de Libar (kilkanaście kilometrów od Rondy) znajdziemy Cueva de la Pileta, grotę, której ściany są ozdobione prehistorycznymi rysunkami zwierząt.
Równie ciekawe groty to Cueva del Hundidero i Cueva del Gato znajdujące się w okolicach Montejaque.
Mury pamiętające Maurów
Obowiązkowo zobaczyć trzeba Sewillę, stolicę Andaluzji, miasto flamenco, Carmen, Don Juana i Figara. Zabytki Sewilli to m.in. katedra Najświętszej Marii Panny, Wieża Giralda, Alkazar – dawny pałac królewski, XV-wieczny Dom Piłata, plac Hiszpański – kompleks pałacowo-ogrodowy. Przyroda, historia, sztuka, europejska i afrykańska przeplatają się tu ze sobą na każdym kroku.
Każdy zakątek regionu pamięta czasy Wielkiego Kalifatu Zachodniego, nie brakuje tu zabytków o arabskim charakterze oraz tych należących do kultury klasycznej w Hiszpanii.
Przykładem kultury arabskiej jest pochodzący z VIII wieku Wielki Meczet w Kordobie z ponad 800 kolumnami. Warto zobaczyć również Alcazar de los Reyes Cristianos, letnią rezydencję rodziny królewskiej z przepięknym rzymskim mostem Puente Romano.
Jednym z najwspanialszych zabytków Hiszpanii jest Alhambra, ogromny czerwony zespół pałacowy w Grenadzie, pomnik architektury arabskiej w Europie Zachodniej. Obok Alhambry znajduje się Generalife, letnia rezydencja emirów. Warto wybrać się na spacer po najstarszej dzielnicy miasta, Albacin. Wrażenie robi monumentalna renesansowa katedra Santa Maria z XV wieku.
W Maladze uwagę zwraca olbrzymia arabska forteca Alcazaba, siedziba mauretańskich władców z IX w., górujący nad miastem zamek Castillo de Gibralfaro z XIV w., Teatro Romano oraz XV-wieczna katedra.
W Andaluzji można odnaleźć wszystko, co kojarzy się z Hiszpanią: flamenco, corridę, kastaniety, białe wioski, piaszczyste plaże i hiszpańskie słońce. To najbardziej słoneczny i najgorętszy – pod względem temperatur powietrza i temperamentu mieszkańców – region Europy. Bez przesady można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, jakiego typu wakacji szuka.
Marcin Kowalewski
Centrum Podróży Alfa Mar
Gajowa 43 www.alfamar.pl