Podróże 2 lis 2018 | Redaktor
Cypr – wyspa miłości i słońca

MATERIAŁY ALFAMAR

Wyspa Afrodyty to jedno z niewielu miejsc na świecie, dokąd można pojechać o każdej porze roku i zawsze będzie wystarczająco ciepło i pięknie. Na Cyprze przez 300 dni w roku świeci słońce.

Sezon wakacyjny trwa tu przez dziewięć miesięcy, od marca do listopada. Wiosna zaczyna się już w lutym, niebo staje się błękitne, złocą się pola dzikich kwiatów, dojrzewają soczyste pomarańcze i winogrona. Temperatura wody wynosi wtedy 18 stopni Celsjusza. 

Cypr słynie z pięknych plaż, niezwykle urozmaiconej linii brzegowej i dobrych hoteli. Jest najbardziej słoneczną i najdalej wysuniętą na wschód wyspą Morza Śródziemnego. Trzecią co do wielkości (po Sycylii i Sardynii) i jedną z najpiękniejszych na Morzu Śródziemnym. Swą nazwę zawdzięcza łacińskiemu słowu cuprum (miedź), którą Cypryjczycy eksportowali w czasach starożytnych we wszystkie kierunki świata. 

Jej położenie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, na skrzyżowaniu dróg z Europy, Azji i Afryki sprawiło, że znajdziemy tu niezwykłą mieszankę kultur. Cypryjczycy reklamują wyspę jako „świat w miniaturze”. Położona jest bliżej brzegów tureckich i libańskich niż europejskich. 

Od 2004 roku Cypr jest członkiem Unii Europejskiej, turyści z Polski mogą podróżować tylko z dowodem osobistym. Stolicą Cypru jest Nikozja – będąca jedyną na świecie stolicą, którą dzieli mur. Północna część wyspy w 1974 r. została zajęta przez Turcję i jest okupowana do dziś. 

Uczta z dań i zabytków 

Wyśmienite wino, doskonałe jedzenie i śródziemnomorska kuchnia ze znakomitymi oliwą, serem owczym i owoce morza zachęcają do odwiedzenia podczas wakacji tej pięknej wyspy. Nie można przy tym zapomnieć o cypryjskim mezé, oznaczającym wiele – czasami nawet 30 – potraw i dań, które spożywa się podczas jednej uczty. 

Znajdujemy tu niesamowitą mieszankę kultur. Każdy z panujących narodów odcisnął swoje piętno, co złożyło się na oryginalną i unikalną kulturę wyspy. Od XIII wieku p.n.e. zamieszkiwali ją Grecy. Później była pod panowaniem Rzymian, krzyżowców, Wenecjan, Turków i Brytyjczyków, którzy odcisnęli piętno składające się na dzisiejszą kulturę i zabytki wyspy. Pozostałości starożytnych świątyń, teatrów i rezydencji należą do turystycznych atrakcji Cypru. Fascynujące mozaiki sprzed dwóch tysięcy lat można oglądać w Pafos (są na liście UNESCO). Natomiast z pięknej scenerii słynie zbudowane na nadmorskim klifie antyczne miasto Kurion. 

Liczne są też zabytki z epok późniejszych. Do najcenniejszych należą bizantyjskie kościoły, pełne fresków, ikon i pisanych ręcznie ksiąg religijnych. Kamienne zamki w Limassol i Kolossoi przypominają czasy, gdy Cyprem władali wywodzący się z Francji królowie z rodu Lusignak, a po nich Wenecjanie. Po Brytyjczykach, którzy rządzili na wyspie, Cypryjczycy odziedziczyli ruch lewostronny. O dawnej zależności przypomina także garnizon stacjonujący na południu kraju i białe, widoczne z daleka talerze radarów na szczycie Olimpu. 

Cerkiew św. Łazarza w Larnace/MATERIAŁY ALFAMAR

Słodkie wino, słona woda 

Na Cyprze historia splata się z mitami. Wedle starożytnych greckich podań, właśnie tu, na południowym wybrzeżu, koło skał zwanych Petra Tou Romiu, wynurzyła się z morskiej piany Afrodyta, bogini miłości. To jej opiece wyspa miała zawdzięczać słoneczny klimat, bogactwo kwiatów i wyjątkowe wina: słodkie i aromatyczne. Z Afrodytą związany jest również Park Narodowy Akamas – to tu miała spotykać się z Adonisem. W Pafos istniała także świątynia Afrodyty. 

Najpiękniejsze jest zachodnie wybrzeże z dziką przyrodą i urwistymi brzegami, a najładniejsze piaszczyste plaże znajdują się w rejonie Agia Napa. Którą plażę wybrać? Najpiękniejsze ciągną się od Paralimni poprzez Protaras aż do Agia Napy – mekki młodych turystów. O wiele spokojniej jest w Limassol, nieopodal którego znajduje się park wodny Fasouri. W tym rejonie są także fantastyczne warunki do nurkowania pomiędzy wrakami statków i skałami. Całą rodziną można wypoczywać w Larnace. Pafos jest idealną bazą do zwiedzania zachodniej części Cypru i parku archeologicznego Kato Pafos. 

Z klubami i flemingami 

Limassol – to drugie co do wielkości miasto Cypru, słynące z wielu festiwali sportów wodnych, dawnej twierdzy krzyżowców ze średniowiecznym potężnym zamkiem. Dziś jest luksusowym ośrodkiem z mnóstwem hoteli all inclusive z basenami oraz wieloma imprezami kulturalnymi i portem, z którego płyną statki wycieczkowe do Izraela i Egiptu. Nieopodal portu znajduje się jeden z najlepszych aquaparków na wyspie – Fasouri. 

Larnaca – to trzecie co do wielkości miasto oraz tętniący życiem ośrodek z tawernami, klubami rozmieszczonymi wzdłuż nadmorskiej promenady z palmami. Dużą atrakcją jest położone nieopodal słone jezioro, będące miejscem zimowania setki różowych flamingów.

Pafos jest starożytną stolicą wyspy z ruinami akropolu, teatru i grobowca. Tu znajduje się drugi co do wielkości – po Larnace – port lotniczy. 

Agia Napa nazywana jest Cypryjską Ibizą. To miejsce dla młodych turystów, pełne klubów nocnych, dyskotek i pięknych plaż. Na przedmieściach znajduje się Waterworld, jeden z największych w Europie parków wodnych oraz delfinarium.

Godna uwagi północ 

Oprócz słonecznej pogody wyspa oferuje wiele atrakcji turystycznych, piękne krajobrazy i wspaniałą atmosferę. Mieszkańcy Cypru mówią, że kto choć raz ich odwiedzi, zawsze będzie tutaj wracał. Słynie z wysokiego standardu usług oraz luksusowych hoteli z basenami i all inclusive, zjeżdżalniami i centrami SPA. Cypr to także coraz bardziej popularne miejsce dla wyjazdów firmowych typu incentive oraz wyjazdów grupowych. 

Warto rozważyć wypoczynek także w tzw. części tureckiej i odwiedzić Cypr Północny, który cechuje się coraz lepszą infrastrukturą turystyczną i pięknymi plażami. Wczasy z przelotem dostępne są w last minute i first minute już od 1049 złotych. L

 Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży Alfa Mar 

Gajowa 43 www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor