Lesbos. Miejsce narodzin Safony, Ezopa i muz
fot. Alfa Mar
Wody termalne, egzotyczne specjały i zabytki rodem z różnych kultur – jedna z mniej znanych greckich wysp ma mnóstwo turystycznych atutów.
Inne z kategorii
Wakacje na Cyprze z Bydgoszczy. Sprawdziliśmy ceny
Jak przygotować się do pierwszej wyprawy w góry?
Lesbos to trzecia co do wielkości wyspa w Grecji, leżąca w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, tylko 10 km od wybrzeży Turcji. Ma fascynującą przeszłość. Od VI wieku p.n.e. należała kolejno do Lidii, Persji, Macedonii, Aten, Rzymu, Bizancjum, Wenecji, Cesarstwa Łacińskiego i Cesarstwa Nicejskiego. Przechodziła w ręce Bizantyjczyków, Genueńczyków i Turków. Ich obecność naznaczyła wyspę, nadając jej status perły Orientu na obrzeżach Europy. Od 1912 roku należy do Grecji.
Miałem okazję zobaczyć ją w 2015 r., w momencie, kiedy oblegana była przez tysiące uchodźców. Wyspa ta z uwagi na swoje położenie najbliżej Turcji skazana była na największą w Grecji liczbę migrantów. To również dzięki położeniu bardzo widoczne są wpływy Orientu.
Prehistoryczny las
Ma powulkaniczny, uzdrowiskowy charakter, występują tu liczne naturalne łaźnie. Urzeka wielokulturowym charakterem, kusi śródziemnomorską kuchnią (specjałem wyspy są dania z ośmiornicy), zachwyca poezją i pozostaje w pamięci niczym egejski ogród.
fot. Alfa Mar
Lesbos może nas zaskoczyć dwoma kompletnie odmiennymi obliczami. Jedno jest łagodne, z kamienistymi plażami oraz otaczającymi je gajami oliwnymi, natomiast drugie odsłoni nam skaliste szczyty i piękne piaszczyste plaże. W większości na krajobraz składają się liczne wzniesienia i pagórki, z najwyższym wzniesieniem 967 m n.p.m. Osobliwością geologiczną i turystyczną jest powstały miliony lat temu tzw. Skamieniały Las, jeden z dwóch na świecie. Zobaczyć tu można prehistoryczne sekwoje pokryte wulkanicznym pyłem.
Ciepło słońca, ciepło wód
Lesbos charakteryzuje się dobrze rozwiniętą linią brzegową oraz górzystym krajobrazem.
Stolicą i największym miastem wyspy jest Mitilini. Miasto z bogatą przeszłością, ładną starówką i zabytkami (twierdzą genueńską z XIII w., ruinami teatru i murów antycznych). To właśnie tutaj odpoczywali najbogatsi mieszkańcy Imperium Rzymskiego.
Zachód wyspy to jej najbardziej sucha część, na skalistych glebach rosną sosny i drzewa oliwkowe. Na północy i w centrum, między niewysokimi górami, kryje się kilka urodzajnych dolinek. Mieszkańcy uprawiają oliwki, winorośl, figowce, migdałowce, drzewa cytrusowe i zboża.
To na Lesbos powstawała poezja liryczna Safony, największej poetki starożytnej Grecji, poświęcona Adonisowi i Afrodycie. Tu także urodził się Ezop, twórca wierszowanych bajek. Według mitów greckich Lesbos jest również miejscem narodzin i siedzibą bogiń sztuki, słynnych muz.
Wyspa już od starożytności słynie z gorących źródeł. Wody termalne na Lesbos są jednymi z najcieplejszych w Europie, ich temperatura waha się od 48 do 91 stopni Celsjusza. Wspomagają leczenie prawie wszystkich schorzeń. Najpopularniejszymi są termy w Eftalou, Lisovori i Polichnitos. Lesbos nazywana jest „Krainą Słońca” nie tylko ze względu na dużą liczbę słonecznych dni w roku, ale także dlatego, że już w starożytności poświęcono ją Apollinowi, bogowi słońca.
Urok średniowiecza
Główne porty wyspy to: Mitilini, Molivos i Kalloni. Na wyspie jest kilka bizantyjskich kościołów i klasztorów oraz stanowisko archeologiczne w Eressos.
Najpopularniejszym kurortem i jedną z najpiękniejszych miejscowości na wyspie jest średniowieczne Molivos, tętniące życiem miasteczko, z zamkiem i malowniczym portem. Jest to urokliwa miejscowość z wąskimi uliczkami i kamiennymi domami. Nad osadą dominuje położona na szczycie majestatyczna twierdza. Z portu w Molivos można udać się w rejs jednym z cumujących tu statków. To właśnie to miejsce szczególnie polecam osobom chcącym poczuć smak prawdziwej Grecji oraz nastawionym na spokojny wypoczynek.
fot. Alfa Mar
Bardziej kameralna jest Petra, znana z malowniczej plaży i tajemniczej skały w środku miasta, na szczycie której stoi kościół Najświętszej Marii Panny. Natomiast Anaxos to spokojna miejscowość wypoczynkowa z promenadą i lokalnymi restauracjami.
W okolicy warto zobaczyć: Pergamon w Turcji – dawną hellenistyczną osadę z biblioteką i akropolem, teatrem i świątyniami, „greckie Karaiby” – wyspę Tokmakię. Warto wybrać się w rejs do białej piaszczystej plaży, przywodzących na myśl wyspy „Indii Zachodnich”.
Śródziemnomorski klimat, dopisująca pogoda, kuszące ciepłem i zdrowotnymi właściwościami termy, piękne piaszczyste plaże i zachwycający lazur wody – to znakomita recepta na udane wakacje.
Marcin Kowalewski
Centrum Podróży Alfa Mar
Gajowa 43