Pomorze Zachodnie. Wybrzeże pełne atrakcji [TURYSTYKA]
Molo w Międzyzdrojach/fot. Marcin Kowalewski, Alfa Mar
Kilometry cudownych plaż, mikroklimat, nowoczesne uzdrowiska i liczne zabytki – to wszystko czeka na nas w Kołobrzegu, perle Pomorza Zachodniego.
Inne z kategorii
Słoneczna Hiszpania. Polecimy z Bydgoszczy do Alicante
Wakacje na Cyprze z Bydgoszczy. Sprawdziliśmy ceny
Pomorze Zachodnie odwiedzam co roku od kilkunastu lat. Niezwykle ciekawy pod względem geograficznym teren ukształtował ok. 10 tys. lat temu ostatni lodowiec przesuwający się z północy na południe. Pozostawił po sobie malownicze morenowe krajobrazy ze wzgórzami i dolinami, które wypełniają liczne jeziora.
Najważniejszym zbiornikiem wodnym tego obszaru jest Bałtyk. Graniczący z nim pas Pomorza Zachodniego to Pobrzeże Południowobałtyckie, podzielone przez geografów na Pomorze Szczecińskie i Koszalińskie. Granica między tymi obszarami przebiega na Parsęcie w Kołobrzegu.
Zachodni kraniec Pomorza Zachodniego opiera się o wyspy Uznam i Wolin. Na drugiej z wysp, o charakterystycznych pofałdowanych formach morenowych, utworzono w 1960 roku Woliński Park Narodowy o pow. 110 km kwadratowych. Głębokie wąwozy i strome klify, wzgórza moreny czołowej porośnięte są buczyną pomorską. W lasach i nad deltą rzeki pokazuje się mnóstwo ptaków, w tym bielik, symbol parku.
Ruiny na klifie
Świnoujście to miasto obu wysp, Uznam i Wolin. Można tu odpocząć na rozległej plaży, jednej z najszerszych na polskim wybrzeżu (dochodzi do 130 m) i pospacerować promenadą. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i solaninom jest to również miasto uzdrowiskowe. Tu można zakosztować „bałtyckiej bryzy z domieszką borowiny”.
Międzyzdroje są kurortem na wyspie Wolin. To jeden z najbardziej renomowanych nadmorskich ośrodków wczasowych. Największe atrakcje to: szeroka plaża, długie molo (395 m) wcinające się w morze, nadmorska promenada, promenada Gwiazd oraz Woliński Park Narodowy. Za malowniczym ujściem Dźwiny zaczyna się Wybrzeże Trzebiatowskie z szerokimi piaszczystymi plażami obramowanymi wydmami. Od Kamienia Pomorskiego po Kołobrzeg ciągną się miejscowości nadmorskie i ciekawy odcinek wybrzeża, z niskimi piaszczystymi wydmami w okolicach Dziwnowa i wąską kamienistą plażą z malowniczym klifem koło Trzęsacza.
Główną atrakcją miejscowości są ruiny kościoła na krawędzi stromego klifu. To południowa ściana gotyckiego kościoła, resztę zabrało morze. Świątynia „krocząca ku morzu”, to symbol zachodniego wybrzeża Polski. Od 2000 roku trwają prace zabezpieczające brzeg, na którym stoi cenny zabytek.
Międzyzdroje, fot. Alfa Mar
Na Wybrzeżu Trzebiatowskim leżą również: Rewal i Niechorze. Rewal to modne miejsce wypoczynku o charakterystycznej zabudowie polecane także dla amatorów wieczornych rozrywek, ma piękne piaszczyste plaże. Atrakcją miejscowości jest kolejka wąskotorowa „Ciuchcia Retro Expres”, kursująca wzdłuż wybrzeża. Na jej trasie leżą: Trzęsacz, Rewal, Niechorze i Pogorzelica.
Jedną z ładniejszych miejscowości na tym odcinku wybrzeża jest Niechorze. Tutejszą atrakcją jest latarnia morska z 1866 roku. To okazała, cylindryczna budowla z cegły, wysoka na 45 metrów. Jest też tarasem widokowym, na który prowadzi 200 krętych schodów. Ze szczytu latarni można podziwiać morze i okolice.
Magnes dla kuracjuszy
Za perłę wybrzeża uważa się Kołobrzeg, najpiękniejszy polski kurort i uzdrowisko nadmorskie. Szeroka plaża, malownicze okolice i lecznicze walory klimatu od dawna przyciągają tu kuracjuszy oraz turystów z kraju i zza granicy. Wśród miejscowości wczasowych nad polskim Bałtykiem wiedzie prym. Kilometry cudownych plaż, ożywcza bryza od morza nasycona wyjątkowo dużą porcją jodu, mikroklimat, nowoczesne uzdrowiska i liczne zabytki, to wszystko co proponuje Kołobrzeg przybyszom.
Modnym letniskiem jest Ustronie Morskie, położone na wschód od Kołobrzegu. W rejonie Ustronia i Sianożęt panują specyficzne warunki klimatyczne, a w powietrzu jest wyjątkowo dużo jodu.
Z Kołobrzegu trasa biegnie przez zachodnią część Wybrzeża Słowińskiego w stronę Równiny Białogardzkiej. Najpopularniejszym kurortem na tej trasie jest Mielno. Położone na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Jamno jest jednym z ładniejszych i bardziej popularnych letnisk w tej części wybrzeża. Zaciszna promenada Przyjaźni biegnie równolegle do szerokiej piaszczystej plaży. Została wytyczona na początku XX wieku dla wzmocnienia pasa wydm.
Wspaniałe właściwości... błota
Na Pomorzu Zachodnim odkryto solanki i obecnie w wielu miejscowościach, m.in. Kamieniu Pomorskim, Świnoujściu, Międzyzdrojach i Kołobrzegu, funkcjonują uzdrowiska. Przyjeżdżają tu tysiące kuracjuszy spragnionych słonecznych i morskich kąpieli. Mogą się również zanurzyć w borowinie. Miejscowe błotko skutecznie oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji, pobudza krążenie i przywraca wigor.
Międzyzdroje, fot. Alfa Mar
Warto przyjechać tu choćby na kilka dni, by skorzystać z proponowanych przez uzdrowiska zabiegów. Miejscowe relaksujące kąpiele w wodach leczniczych i masaże pomagają wrócić do dobrej formy.
Pomorze Zachodnie to ciekawy, choć przez wielu nieodkryty region Polski. Serdecznie zapraszamy do wypoczynku w wybranych pensjonatach i hotelach sprawdzonych przez nas osobiście.
Marcin Kowalewski
Centrum Podróży Alfa Mar
Gajowa 43
www.alfamar.pl